Bordo Bereli nasıl olunur?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en seçkin birlikleri olan Bordo Bereliler’e nasıl girileceği en çok merak edilen konulardan biri. Bordo Bereli olmak için gereken şartlar neler? İşte tüm detaylar…

BORDO BERELİ OLMAK İÇİN ŞARTLAR

Bordo Bereli olabilmek için temel şart, halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) subay, astsubay veya uzman erbaş olarak görev yapıyor olmaktır. Bu şartın karşılanması halinde Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın ilanına başvuruda bulunabilir. Bu arada başvurular tamamen gönüllülük üzerinedir.

Başvurularını tamamlayan adaylar, Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından açılan ve 6 ay süren bir kursa katılır. Kursu başarılı bir şekilde bitiren adaylar, bu özel birliğe katılım hakkı kazanır.

BORDO BERELİLER’İN EĞİTİMİ

6 aylık kursun ardından katılım hakkı kazanan adayları, zorlu bir eğitim süreci beklemekte. Bu eğitim süreci yaklaşık 3,5 yıl sürüyor ve bu süreçte toplam 47 farklı ders veriliyor. Bunlar arasında hayatı idame ettirme, atış, yüzme, psikolojik harekat, sorgulama, yabancı dil ve paraşüt gibi eğitimler bulunuyor. Öte yandan, bu konuda dünyada tek özel birlik olma unvanını taşıyan, güven atışı eğitimi de yapılmaktadır.

BORDO BERELİLER KİMDİR?

Bordo Bereliler’in asıl ismi Özel Kuvvetler Komutanlığı’dır. Doğrudan Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı olarak görev yapmaktadırlar.

Ülkemize yönelik iç ve dış tehditlere karşı koymak için her türlü arazi ve iklim koşullarında görev yürütebilecek nitelikte olan elit bir birliktir. 1992 yılından itibaren görev yapmaya başlamışlardır. Yurt içinde ve yurt dışında görevlerini başarılı bir şekilde sürdürmeye devam etmektedirler.

Ülkemizin en elit birlikleri olan Bordo Bereliler, 26 ülkenin özel kuvvetlerinin katıldığı yarışmada birinci olmuştur.

5 soruda Bordo Bereliler hakkında her şey


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın