Brüksel lahanası faydaları neler, nasıl pişirilmeli?

Brüksel lahanası faydaları nelerdir? Brüksel lahanası nasıl pişirilmeli? Brüksel lahanası tüketimi ne kazandırır? Brüksel lahanası diyette yenir mi? İşte Brüksel lahanası hakkında merak edilenler…

Brüksel lahanası faydaları

Brüksel lahanası faydaları denildiğinde akla ilk olarak kan şekeri düzeyini dengede tutma etkisi gelir. Şeker hastalığıyla karşı karşıya olan kişilerin dönem dönem Brüksel lahanasını yemeklerinde tüketmeleri önerilmektedir. Sinir sistemi sağlığını ve cilt sağlığını destekleyen Brüksel lahanası, bağırsak florasının daha iyi gelişmesine yardımcıdır. Lif bakımından zengin yapısı sayesinde bağırsakların işleyişine katkı sağlayabilecek bir besindir. Brüksel lahanası fırında beyaz veya kırmızı et, patates eşliğinde pişirilebilir veya haşlanarak tüketilebilir.

Brüksel lahanası tüketimi ne kazandırır?

Brüksel lahanası tüketimi halinde elde edilebilecek yararlar şu yöndedir:

 • A, C vitamini bakımından zengin olan Brüksel lahanası, dikkat dağınıklığı bulunan bireylerde etkilidir. Salatalarda çiğ olarak ince doğranmış şekilde tüketilmesi, sinir sistemine faydalıdır.
 • Kan şekerini düzenlemek ve dengede tutmak için tüketilebilir.
 • Göz sağlığını koruyan Brüksel lahanası aynı zamanda cildin daha parlak görünmesini sağlar.
 • Çiğ ve haşlanmış Brüksel lahanası tüketimi vücut için detoks etkisi sağlar ve zararlı bakterileri vücuttan uzaklaştırır.
 • Brüksel lahanası, omega yağ asitleri bakımından zengin bir besindir. Bu yönüyle genç yaşlardan itibaren tüketilmesi halinde kalp hastalıkları riskini düşürür.
 • Kış aylarında haftada 1 kez tüketilen Brüksel lahanası ile grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı olan direnç yükseltilebilir.
 • Yapılan araştırmalara göre Brüksel lahanası ve turpgiller sebzelerini tüketen kadınların idrarlarındaki iltihap seviyesinin daha düşük oranda olduğu görülmüştür.
 • Brüksel lahanası, DNA hasarlarına karşı koruyucu anti enflamatuar bileşikler ile yaşlanmayı geciktirici etki sunar.
 • Pişmiş Brüksel lahanası tüketmek, vücudun günlük K vitamini gereksiniminin %250’sinden daha fazlasını kazandırır. K vitamini ihtiyacının karşılaması için küçük porsiyonlarda tüketilmesi yeterlidir.
 • Hamilelik süresince anne adaylarının folik asit açısından zengin besinleri tüketmeleri önerilir. Brüksel lahanası ise folik asit içeren ve anne, bebek sağlığına katkı sunan bir sebzedir.

Tüm bu yararları sunan Brüksel lahanası, vitamin ve mineral açısından da son derece zengindir.

Brüksel lahanası diyette yenir mi?

Brüksel lahanası diyette tüketime uygun bir sebzedir. Brüksel lahanası faydaları ele alındığında düşük kalori tüketimi kapsamında birçok vitamini vücuda kazandırma avantajı öne çıkar. Çünkü 100 gramı sadece 36 kaloriye denk gelmektedir. Sindirim sistemini rahatlatır ve bağırsak hareketlerini olumlu yönde etkiler. Diyet kapsamında, fırında pişirilerek, haşlanarak, salatalara çiğden katılarak tüketilebilir. Sıklıkla tüketilmesi önerilmeyen Brüksel lahanasını haftada bir kez tüketmek, diyet listesini renklendirmek için yeterlidir. C vitamini, antioksidan içeriği ve lifli yapısı sayesinde bağırsakların işleyişini hızlandıran Brüksel lahanası, kilo kaybı sürecine pozitif etki sağlar.

Brüksel lahanası besin değeri ve kalorisi nedir?

100 gr Brüksel lahanasında bulunan mineral ve vitamin içerikleri şöyle:

 • 112 mg C vitamini
 • 1.1 mg demir
 • 4.4 gr lif
 • 387 mg potasyum, 31 mg kalsiyum
 • 3.29 gram karbonhidrat, 0.34 gr yağ
 • 4.45 gr protein
 • 75 iu A vitamini

Bu vitamin ve minerallerin yer aldığı 100 gr Brüksel lahanası, 36 kaloridir. Brüksel lahanasının standart bir porsiyonu 54, 1 adeti 5 ve 250 gramı ise 90 kaloridir.

Brüksel lahanasının zararları var mı?

Brüksel lahanası, vücuda kazandırdıkları ile öne çıkan bir sebzedir. Zararları ise ancak yanlış tüketim yöntemi halinde ortaya çıkar. Örneğin, Brüksel lahanasını çok sık tüketmek troid bezinin daha yavaş veya düzensiz çalışmasına sebep verebilir. Guatrojenik besinler arasında olan Brüksel lahanası sıklıkla tüketilmemelidir. Kişinin Brüksel lahanasına karşı alerjisi olması halinde tüketim önerilmez. Sıklıkla tüketilmesi halinde ishal, su kaybı veya gaz problemi ortaya çıkabilir. Tüm bunlara bağlı olarak haftada 1-2 öğünden fazla tüketilmemesi önerilir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın