Ana sayfa Eğitim Bu yıl sınıf geçme nasıl olacak? İşte detaylar

Bu yıl sınıf geçme nasıl olacak? İşte detaylar

Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle mart ayında eğitime ara verildi ve uzaktan eğitim sistemine geçildi. Peki, bu yıl sınıf geçme nasıl olacak? Sınıfta kalma olacak mı? İşte detaylar…

PAYLAŞ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada bu yıl uygulanacak sınıf geçme sisteminin detaylarını anlattı. Bakan Selçuk, bu yıl ilk dönem alınan notların geçerli olacağını ve notları kaç olursa olsun her öğrencinin sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceğini söyledi. 

Uzaktan eğitim ne zamana kadar sürecek?

Uzaktan eğitim konusuna da değinen Bakan Selçuk, uzaktan eğitim sürecinin 31 Mayıs’a kadar devam edeceğini belirtti.

Türkiye’de mart ayında koronavirüs vakalarının görülmeye başlaması üzerine okullar ara verilmiş ve uzaktan eğitim sistemine geçilmişti. 

LGS ertelenecek mi?

Koronavirüs salgını nedeniyle LGS’nin ertelenip ertelenmeyeceğine ilişkin birtakım iddialar ortaya atılmıştı. Bu konu hakkında açıklama yapan Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak kabine toplantısında LGS tarihinin netleşeceğini söyledi.

Bakan Selçuk, sınav oturum düzeninine ilişkin bazı simülasyonlar yaptıklarını ifade etti.

YKS öne çekilecek mi?

Geçtiğimiz haftadan beri YKS’nin öne çekileceğine ilişkin bazı iddialar sosyal medyada gündeme geldi. Bu konuda son kararın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak kabine toplantısında verileceği belirtiliyor. 

Okullar ne zaman açılacak?

Koronavirüs nedeniyle ara verilen okulların 1 Haziran’da açılması planlanıyor. Hazırlanan taslak plana göre ilk etapta bu yıl sınava girecek olan 8 ve 12’inci sınıf öğrencileri okula başlayacak. Anaokulu ve ilkokul öğrencileri ise bu sürece dahil edilmeyecek.  

Kademeli olarak başlanacak eğitim sürecinde devam zorunluluğu ve herhangi bir sınav olmayacak. 

Yaz tatili ortadan kalkacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaz tatilinde okulların açılmasını en son ihtimal olarak gördüklerini ifade etti. 

Bakan Selçuk açıkladı: Çocuklar yaz tatili yapacak
LGS ve YKS için EBA TV’den ‘Sınav Özel Yayını’

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here