Ana sayfa Bilgi Merkezi Bülent Ecevit kimdir? Bülent Ecevit’in hayatı

Bülent Ecevit kimdir? Bülent Ecevit’in hayatı

PAYLAŞ
bülent ecevit
Bülent Ecevit

Bülent Ecevit, 28 Mayıs 1925‘de İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Ahmet Fahri Ecevit, annesi ise Fatma Nazlı Ecevit’tir. Ahmet Fahri Ecevit, Ankara Hukuk Fakültesi’nde adli tıp profesörüydü ve bir dönem Cumhuriyet Halk Partisi’de (CHP) milletvekilliği görevinde de bulundu.

EĞİTİM HAYATI

1944 yılında Robert Koleji‘nden mezun olan Bülent Ecevit, Basın Yayın Genel Müdürlüğü’nde çalışmaya başladı. 1946 yılında Robert Koleji’nden okul arkadaşı olan Rahşan Ecevit ile evlendi. Önce Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne daha sonra da Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’ne kaydoldu. Fakat iki okulu da bitiremedi.

Yükseköğrenimini yarıda bırakan Bülent Ecevit, bir dönem Londra Büyükelçiliği’nde basın ataşesi olarak görev yaptı. London School of Oriental and African Studies‘de Sanskritçe ve Bengalce dersi aldı.

1950 yılında CHP’nin yayın organı olan Ulus gazetesinde yazmaya başladı. Burada çeviriler yaptı ve sanat yazıları kaleme aldı. Ulus gazetesinin kapatılmasıyla Yeni Ulus ve Halkçı gazetelerinde çalışmaya başladı.

SİYASİ HAYATI

Bülent Ecevit’in siyasete girişi 1953 yılında gerçekleşti. CHP’ye üye oldu ve 1957 yılında yapılan seçimlerde milletvekili seçildi. 27 Mayıs darbesinin ardından kurucu Meclis üyesi oldu. 1961 yılında kurulan ve 1965 yılına kadar devam eden İnönü hükümetinde Çalışma Bakanı olarak görev aldı.

1966 yılında yapılan kurultayın ardından CHP Genel Sekreterliği‘ne getirildi. Hem yaklaşımıyla hem de çalışmalarıyla partide kısa süre içerisinde sivrildi. 12 Mart 1971 darbesine açıkça karşı çıktı ve partisinin, kurulan hükümete katkı vermemesini istedi. İsmet İnönü ile fikir ayrılığına düştü. CHP’nin yaptığı güven oylamasında Bülent Ecevit yanlıları ağırlıkta olunca, İsmet İnönü 33 yıllık görevinden istifa etti.

Bülent Ecevit, 14 Mayıs 1972 tarihinde CHP Genel Başkanlığı‘na seçildi. 1974 yılında Necmettin Erbakan liderliğindeki Milli Selamet Partisi (MSP) ile koalisyon kurdu ve başbakanlık koltuğuna oturdu. Erbakan ile birlikte Kıbrıs Barış Harekatı’nın yapılması kararını verdi. 1977 yılında yapılan seçimlerde, CHP yüzde 41 oy alarak birinci oldu.

12 Eylül darbesinde siyaset yasağı getirildi. 1987 yılında siyasi yasağı kalkınca Demokratik Sol Partisi‘nin (DSP) başına geçti. 1991 yılındaki seçimlerde milletvekili seçildi. 1997’deki seçimlerinden ardından ANAP ile kısa süreli bir koalisyon hükümeti kurdu. 1999’daki seçimlerde yüzde 22 oy alarak birinci oldu. MHP ve ANAP’la birlikte koalisyon hükümeti kurdu ve başbakanlık koltuğuna oturdu. 3 Kasım 2002 seçimlerinde DSP barajı aşamadı. Bunun üzerine aktif siyaseti bırakma kararı aldı.

Bülent Ecevit, 5 Kasım 2006’de hayatını kaybetti.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here