Ana sayfa Bilgi Merkezi Cahit Sıtkı Tarancı kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Cahit Sıtkı Tarancı kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden biri olan Cahit Sıtkı Tarancı, 2 Ekim 1910 tarihinde Diyarbakır’da dünyaya geldi. Babası çiftçilikle ve ticaretle uğraşan Bekir Sıtkı Bey, annesi ise Arife Hanım’dır. Babası Bekir Sıtkı Bey, onun vali olmasını istemesine karşın, o şair olacaktı.[1]

Öğrenim hayatına Diyarbakır’da başladı. İlkokulu bitirdikten sonra ailesinin isteği üzerine eğitimine İstanbul’da devam etti. Burada, Saint-Joseph Fransız Lisesi ve Galatasaray Lisesi‘nde öğrenim gördü. Edebiyata olan ilgisi de bu dönemde başladı. İlk şiiri, “Akademi” adlı bir dergide yayımlandı.

Üniversite eğitimi için önce Mülkiye Mektebi’ne, daha sonra ise Yüksek Ticaret Okulu’na kaydoldu, ancak iki okulu da bitiremedi. 

Mülkiye Mektebi’nde öğrenim gördüğü sırada ilk şiir kitabı “Ömrümde Sükut” yayımlandı. 1938 yılında eğitim için Paris’e gitti, ancak İkinci Dünya Savaşı başlayınca eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Türkiye’ye döndükten sonra bir süre çeşitli devlet kuruluşlarında görev yaptı.

1946 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) düzenlediği şiir yarışmasında “Otuz Beş Yaş” şiiriyle birinci oldu. Bu başarı, onun ülke çapında tanınmasını sağlamıştır. Tarancı, 12 Ekim 1956 tarihinde hayatını kaybetti.

Cahit Sıtkı Tarancı’nın edebi kişiliği

Cahit Sıtkı Tarancı, şiirlerinde genellikle ölüm ve yalnızlık konularını işlemiştir. Öte yandan şiirlerinde yalın ve açık bir anlatım kullanmıştır. Hiçbir edebi akıma bağlanmayarak kendine özgü bir şiir oluşturmuştur.

Cahit Sıtkı Tarancı’nın eserleri

Şiir

Otuz Beş Yaş

Düşten Güzel

Ömrümde Sükut

Bütün Şiirleri

Sonrası

Mektup

Ziya’ya Mektuplar

Evime ve Nihal’e Mektuplar

Öykü

Gün Eksilmesin Penceremden

Kaynakça

[1] Emine Gut, Şiire Adanmış Bir Yaşam: Cahit Sıtkı Tarancı’nın Şiirlerinde Otobiyografik İzler, Hars Akademi Dergisi, Aralık 2018, s.202

13 YORUMLAR

  1. güzel olmamış çok uzun ama diğerlerine göre süper gerçi bi adamın hayatı kısa yazılmaz ama neyse ellerine sağlık teşekkürler

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here