cahit sıtkı tarancı

Cahit Sıtkı Tarancı kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Cahit Sıtkı Tarancı kimdir? Cahit Sıtkı Tarancı’nın eserleri nelerdir? Cahit Sıtkı Tarancı’nın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilinmesi gerekenleri kısaca sizler için derledik.

Cahit Sıtkı Tarancı’nın hayatı kısaca

1990 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen Cahit Sıtkı Tarancı, Saint-Joseph Lisesi ve Galatasaray Lisesi’nde eğitim gördü. Üniversiteye kaydolmuşsa da bitirememiştir. İlk şiiri, “Akademi” isimli dergide çıktı. Bir dönem eğitim için Paris’e gitti. İkinci Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine yurda döndü. 1946’da CHP’nin düzenlediği şiir yarışmasında ünlü “Otuz Beş Yaş” şiiriyle birinci olma başarısını gösterdi. Cahit Sıtkı Tarancı, 1956 yılında hayata gözlerini yumdu.

Cahit Sıtkı Tarancı kimdir? (Uzun)

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden biri olan Cahit Sıtkı Tarancı, 2 Ekim 1910 tarihinde Diyarbakır’da dünyaya geldi. Babası çiftçilikle ve ticaretle uğraşan Bekir Sıtkı Bey, annesi ise Arife Hanım’dır. Babası Bekir Sıtkı Bey, onun vali olmasını istemesine karşın, o şair olacaktı.[1]

Öğrenim hayatına Diyarbakır’da başladı. İlkokulu bitirdikten sonra ailesinin isteği üzerine eğitimine İstanbul’da devam etti. Burada, Saint-Joseph Fransız Lisesi ve Galatasaray Lisesi‘nde öğrenim gördü. Edebiyata olan ilgisi de bu dönemde başladı. İlk şiiri, “Akademi” adlı bir dergide yayımlandı.

Üniversite eğitimi için önce Mülkiye Mektebi’ne, daha sonra ise Yüksek Ticaret Okulu’na kaydoldu, ancak iki okulu da bitiremedi. Mülkiye Mektebi’nde öğrenim gördüğü sırada ilk şiir kitabı “Ömrümde Sükut” yayımlandı. 1938 yılında eğitim için Paris’e gitti, ancak İkinci Dünya Savaşı başlayınca eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Türkiye’ye döndükten sonra bir süre çeşitli devlet kuruluşlarında görev yaptı.

1946 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) düzenlediği şiir yarışmasında “Otuz Beş Yaş” şiiriyle birinci oldu. Bu başarı, onun ülke çapında tanınmasını sağlamıştır. Tarancı, 12 Ekim 1956 tarihinde hayatını kaybetti.

Cahit Sıtkı Tarancı’nın edebi kişiliği

Cahit Sıtkı Tarancı, şiirlerinde genellikle ölüm ve yalnızlık konularını işlemiştir. Öte yandan şiirlerinde yalın ve açık bir anlatım kullanmıştır. Hiçbir edebi akıma bağlanmayarak kendine özgü bir şiir oluşturmuştur.

Cahit Sıtkı Tarancı’nın eserleri

Cahit Sıtkı Tarancı eserleri türlerine göre şöyle:

Şiir

Otuz Beş Yaş

Düşten Güzel

Ömrümde Sükut

Bütün Şiirleri

Sonrası

Mektup

Ziya’ya Mektuplar

Evime ve Nihal’e Mektuplar

Öykü

Gün Eksilmesin Penceremden

Kaynakça

[1] E. Gut , “ŞİİRE ADANMIŞ BİR YAŞAM: CAHİT SITKI TARANCI’NIN ŞİİRLERİNDE OTOBİYOGRAFİK İZLER”, Hars Akademi Uluslararası Hakemli Kültür Sanat Mimarlık Dergisi, c. 1, sayı. 2, ss. 201-216, Ara. 2018

Yorumlar

“Cahit Sıtkı Tarancı kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri” için 16 yanıt

 1. ciristiyano ronaldo avatarı

  güzel ol muş tebrikler canit abi
  helal bastır

  1. Murat avatarı
   Murat

   Canit del abisi Cahit bunu öğrende konuş

   1. eray avatarı
    eray

    Yorum:öğrendegelboşyapma

  2. yıldız öztrk avatarı

   cahit acmca çok güzel şiilerin var ama arkadaşlar cahit hada dede diye biliriz çünkü 110 yaşnda öldü allah rahmet eylesin

   1. avatarı
    Anonim

    yalnız kardeşim 110 yaşında ölmüyor 1910 dan 1956 yani 46 yaşında ölüyor
    adamı çürüttün

 2. avatarı
  Anonim

  yanlış yazmışsın canit değil cahit

 3. avatarı
  Anonim

  güzel olmamış çok uzun ama diğerlerine göre süper gerçi bi adamın hayatı kısa yazılmaz ama neyse ellerine sağlık teşekkürler

 4. ay ken du it avatarı

  sunumum için yararlı oldu, teşekkürler.d

 5. Ecrin Su Çoban avatarı
  Ecrin Su Çoban

  Abim allah rahmet eylesin

Bir yanıt yazın