Ana sayfa Bilgi Merkezi Cahit Zarifoğlu kimdir? Cahit Zarifoğlu’nun kısaca hayatı

Cahit Zarifoğlu kimdir? Cahit Zarifoğlu’nun kısaca hayatı

Cahit Zarifoğlu

Cahit Zarifoğlu, 1 Temmuz 1940 tarihinde Ankara’da doğdu. Aslen Kahramanmaraşlı olan Zarifoğlu, babasının hakimlik mesleğinden dolayı öğrenimini farklı şehirlerde sürdürdü. İlköğrenimine Şanlıurfa’da başladı. Daha sonra Kahramanmaraş’a taşınmaları üzerine öğrenimine burada devam etti.

1955 yılında Maraş Lisesi’ne kaydoldu. Lise öğrenimi sırasında otostop yaparak bazı Avrupa ülkelerini gezdi. Edebiyatla tanışması da lise yıllarında gerçekleşti. İlk şiirleri, okul dergisi olan “Hamle“de yayımlandı.

1961 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümüne kaydoldu. Bu dönemde “Diriliş“, “Papirüs“, “Yeni Dergi” ve “Soyut” dergilerinde şiirleri yayımlandı. Dergilerde yayımlanan şiirlerini “İşaret Çocukları” adlı kitabında topladı.

Üniversite öğrenimi sırasında maddi imkansızlıklardan dolayı bir yandan da çalışmak zorunda kaldı. “Hakimiyet” adlı gazetede sayfa sekreterliği yaptı. Bu durum, üniversite eğitimini tamamlamasını da geciktirdi.

1973 yılında “Yedi Güzel Adam” adlı kitabı yayımlandı. Bir dönem TRT’de mütercim tercüman olarak görev yaptı.

1973 yılında askere giden Zarifoğlu, Kıbrıs Barış Harekatı’na da katıldı. Askerlik görevini tamamladıktan sonra “Mavera” adlı derginin kuruluşunda yer aldı.

Cahit Zarifoğlu, 7 Haziran 1987 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti.

Cahit Zarifoğlu’nun eserlerinden bazıları

Savaş ve Ritimleri

Ana

İşaret Çocukları

Yedi Güzel Adam

Korku ve Yakarış

Yaşamak

3 YORUMLAR

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here