CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu

Canan Kaftancıoğlu kimdir? Nereli ve kaç yaşında?

Canan Kaftancıoğlu, 3 Şubat 1972 tarihinde Ordu‘da dünyaya geldi. Öğrenim hayatına Atatürk İlkokulu’nda başladı, daha sonra Hamdullah Suphi Tanrıöver Ortaokulu’na gitti. Lise öğrenimini Ordu Lisesi’nde tamamladı. Yükseköğrenimini ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde tamamladı.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Türkiye’nin çeşitli yerlerinde doktor olarak görev yapmaya başladı. İlk görev yeri Sivas Suşehri Devlet Hastanesi oldu. Burada, acil serviste görev yaptı.

Sivas’ta görev yaptığı sırada tanıştığı ve kendisi gibi doktor olan Ali Naki Kaftancıoğlu ile evlendi. Bu evliliğinden Çağım Işık adında bir kızı dünyaya geldi.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı‘nda Adli Tıp üzerine ihtisas yaptı. Tezi, “İşkence Olgularının Adli Tıbbi Değerlendirilmesi” başlığını taşıyordu.

2000 yılında Bağcılar’da bulunan Özel Işık Tıp Merkezi’nin kurucu hekimlerinden biri oldu. Burada, uzun süre Genel Koordinatör olarak görev yaptı.

Siyasi cinayetlere kurban giden isimleri unutturmamak adına kurulan Toplumsal Bellek Platformu‘nun kurucuları arasında yer aldı. Öte yandan platformun sözcülüğünü yaptı.

SİYASİ HAYATI

2011 yılında Cumhuriyet Halk Partisi‘ne (CHP) katıldı. Bu kararı almasında, bir önceki yıl CHP Genel Başkanlığına seçilen Kemal Kılıçdaroğlu‘nun yarattığı değişim rüzgarının önemli bir etkisi olduğunu söyler.

CHP’ye katılmasının ardından sırasıyla İstanbul Basın, Kültür ve İletişimden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı, İl Başkan Vekilliği ve Basından Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2014 yılında yapılan yerel seçimlerde Maltepe Belediye Başkan adayı olarak ismi geçmesine karşın, aday yapılmadı.

Ardahan’nın Koyunpınarı köyüne Ümit Kaftancıoğlu Kütüphanesi’ni yaptırdı ve Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağışladı. Kütüphaneye, bir suikast sonucu öldürülen kayınpederi Ümit Kaftancıoğlu’nun ismini vermişti.

Canan Kaftancıoğlu, 2018 yılında düzenlenen CHP İstanbul 36. Olağan İl Kongresi’nde İstanbul İl Başkanı olarak seçildi. Başkanlığa seçilmesinin ardından geçmişte sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle hakkında soruşturma açıldı. Yaptığı bir paylaşımdan ötürü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘dan özür diledi.

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimler için belediye başkan adaylarının belirlendiği CHP Parti Meclisi toplantısı sırasında istifa ettiğini açıkladı. Fakat kısa bir süre sonra kararından geri döndü.

Canan Kaftancıoğlu, 6 Eylül 2019 tarihinde sosyal medya hesabından geçmişte yaptığı paylaşımlardan dolayı 5 ayrı suçtan toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Kaftancıoğlu’nun cezası 23 Haziran 2020 tarihinde İstinaf Mahkemesi tarafından onaylandı.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın