Ana sayfa Dünya Caşın: Hafter’in defteri dürüldü (Libya’da son durum)

Caşın: Hafter’in defteri dürüldü (Libya’da son durum)

halife hafter
Halife Hafter (Fotoğraf: France 24, Youtube)

Libya’daki son durumu değerlendiren Yeditepe Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, “General elbisesi giymekle general olunmuyor. Defteri dürüldü. Hem Putin’e hem Cumhurbaşkanımıza karşı geldi. Moskova’da anlaşsaydı böyle olmayacaktı” dedi.

Yeditepe Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, CNN Türk’te “Mercek Altında” programında Libya’daki son gelişmeleri değerlendirdi.

Caşın’ın değerlendirmelerinden satır başları şöyle:

Hafter, Amerika’dan buraya paraşütle gelmiş, general elbisesi giymiş bir albay. General elbisesi giymekle general olunmuyor. Defteri dürüldü. Hem Putin’e hem Cumhurbaşkanımıza karşı geldi. Moskova’da anlaşsaydı böyle olmayacaktı. Yanında Wagner, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kuvvetleri var, Sudan ve Suriye’den asker getirdiler. 14 ay boyunca alamadılar. Türk askeri geldi ve 2 ayda Sirte’ye 20 kilometre uzaklıkta.

“Sisi’nin danışmanları ‘Türkiye ile işbirliği yapalım’ diyor

Yapılan müzakerelerde Putin’in onu çizeceğini düşünüyorum. Rusya onu unutmaz. Mısır, sınırda birtakım tanklarla hazırlık yapıyor. Sisi ikilemde. Sisi’nin askeri ve ekonomik danışmanları ‘Hayır kapışmayalım, Türkiye ile işbirliği yapalım’ diyor. Tıpkı Çipras’ın Yunan başbakana dediği gibi. Yunanistan’ın 533 mile sahip kıyıdaş ülke Türkiye’yi Antalya’ya hapsetmesi hak mıdır? Devletler Hukuku diye bir şey var. Biz buraya girdiğimizde Yunanistan egemen devlet değildi.

“Hafter’in Mısır’a gideceği söyleniyor”

Hafter buradan gidici. Mısır’a gideceği söyleniyor. Ruslar, ‘Biz hem Hafter ile hem de Sarrac ile görüşüyoruz’ diyor. Türkiye savaş istemiyor, barış istiyor. Libya’nın zenginliği Libya halkına verilsin. Türkiye’nin görüşü bu. Bu uzlaşıyla olacak ama benim gördüğüm Hafter olmayacak.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here