Çavuşoğlu: Doğu Akdeniz’de araştırma bitti, sondaj başlıyor

Doğu Akdeniz’de sondaj gerilimi devam ediyor. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Türkiye’ye yönelik “İstila” suçlamasına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan “Türkiye’nin kıta sahanlığında sondaj yapmasına kimsenin karşı çıkmaması gerekiyor.” cevabı geldi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Çingiz Aydarbekov ile düzenlediği ortak basın toplantısında Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY), Türkiye’nin sondaj çalışmalarını Birleşmiş Milletler’e şikayet etmesi ve faaliyetlerini “İstila” olarak değerlendirmesiyle ilgili olarak Çavuşoğlu, “Türkiye’nin kıta sahanlığında sondaj yapmasına kimsenin karşı çıkmaması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, “Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge’nin ya da başka ülkelerle imzaladığı Münhasır Ekonomik Bölge’nin, Türkiye ve Kıbrıs halkı için bir hükmü yoktur.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de sismik araştırma döneminin bittiğini, sondaj yapma döneminin başladığını ve bu doğrultuda da ikinci geminin bölgeye gönderileceğini duyurdu.

Doğu Akdeniz’de enerji denklemi: Neler yaşandı?

Doğu Akdeniz’de enerji savaşı: Türkiye sondaja başlıyor


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın