Çavuşoğlu: Dostum Boris Johnson’ı canıgönülden tebrik ediyorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere’de başbakanlık koltuğuna oturan Boris Johnson’ı kutladı.

Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Muhafazakar Parti liderliğine seçilen Birleşik Krallık’ın yeni Başbakanı dostum Boris Johnson’ı canıgönülden tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı. 

‘ÇANKIRILI MISINIZ?’ SORUSUNA ‘KALFAT’ CEVABINI VERMİŞTİ

Çavuşoğlu, Johnson ile birlikte yer aldığı ve basın mensuplarının Johnson’a “Çankırılı mısınız?” şeklinde bir soru yönelttiği videoyu da paylaştı. Johnson soruya “Kalfat” cevabını veriyor. 

Cumnhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Boris Johnson’ı kutladı. Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Boris Johnson’a görevinde başarılar diledi ve “Yeni dönemde Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerinin daha da gelişeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Muhafazakar Parti liderlik seçimlerini önde tamamlayarak İngiltere’nin yeni başbakanı oldu. 

İngiltere Başbakanı Theresa May’in 7 Haziran’da Muhafakazar Parti liderliğinden istifa etmesi üzerine seçim sürecine girilmişti. 

2016 yılında Theresa May başbakanlığında kurulan kabinde Dışişleri Bakanı olarak görev yapmaya başlayan Johnson, Brexit konusunda yaşadığı görüş ayrılığı nedeniyle 2018 yılında görevinden istifa etmişti. 

İngiltere’de başbakanlık koltuğuna Boris Johnson oturdu


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın