Ana sayfa Bilgi Merkezi Cem Karaca kimdir? Kısaca hayatı

Cem Karaca kimdir? Kısaca hayatı

PAYLAŞ
cem karaca
Cem Karaca (1945-2004)

Anadolu rock ve pop müziğinin önde gelen isimlerinden Cem Karaca, 5 Nisan 1945 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Mehmet İbrahim Karaca, annesi ise Toto Karaca’dır. Küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duydu. Müzik yeteneği annesi tarafından keşfedilmişti.

1963 yılında ilk grubu olan “Dinamikler”e katıldı. 1967 yılında ise “Apaşlar” grubuna katıldı. Aynı yıl Hürriyet gazetesinin düzenlediği Altın Mikrofon yarışmasına grubuyla birlikte katıldı. Grubuyla yarışmada ikinci oldu. Bu yarışmanın ardından grubun ilk 45’liği yayınlandı. Bir süre sonra grup dağılınca Cem Karaca, “Kardaşlar” grubunu kurdu.

1971 yılında müzik çalışmaları için Almanya’ya gitti. Türkiye’ye döndükten sonra “Moğollar” grubuna katıldı. 1974 yılında çıkardıkları “Namus Belası” şarkısı, uzun bir süre en çok dinlenenler arasında yer aldı. Moğollar’dan ayrıldıktan sonra Ünol Büyükgönenç ile birlikte “Dervişan” grubunu kurdu.

Ülkede artan siyasi gerginlik nedeniyle 1979 yılında Almanya’ya gitti. Hakkında açılan dava nedeniyle babasının cenazesine gelemedi. 1983 yılında Yılmaz Güney ile birlikte Türk vatandaşlığından çıkarıldı. Vatandaşlıktan çıkarılmasına sebep olan davadan beraat edince 1987 yılında yurda döndü.

1994 yılında TRT ekranlarında yayınlanan “Raptiye” adlı programı sundu. Türk müziğinin unutulmaz isimlerinden Cem Karaca, 8 Şubat 2004 tarihinde hayatını kaybetti.

Cem Karaca’nın bazı şarkıları

Tamirci Çırağı

Deniz Üstü Köpürür

Sevda Kuşun Kanadında

Namus Belası

Resimdeki Gözyaşları

Islak Islak

Herkes Gibisin

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here