Ana sayfa Biyografi Cem Yılmaz kimdir?

Cem Yılmaz kimdir?

Cem Yılmaz (Fotoğraf: Youtube)

Cem Yılmaz, 23 Nisan 1973 tarihinde İstanbul’un Kocamustafapaşa semtinde dünyaya geldi. Babası Arif Yılmaz, annesi ise Sabahat Yılmaz’dır. Özge adında bir kız kardeşi, Can adında da bir erkek kardeşi vardır. Ailesi, 1959 yılında Sivas‘tan İstanbul’a göç etmişti.

EĞİTİM HAYATI

cem yılmaz

Öğrenim hayatına doğduğu semt Kocamustafapaşa’da bulunan Mehmet Akif İlkokulu‘nda başladı. Ailesinin taşınması üzerine Bahçelievler’de bulunan Kazım Karabekir Ortaokulu‘na gitti. Lise öğrenimini Etiler Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi‘nde tamamladı. Yükseköğrenimini ise Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümünde tamamladı.

Üniversitede öğrenim gördüğü sırada, Türkiye’nin en köklü mizah dergilerinden olan Leman dergisinde çalışmaya başladı. Aslında her şey, evinde kurşun kalemle çizdiği karikatürleri alıp Leman dergisine gitmesiyle başlamıştı. Karikatürleri beğenilmiş ve dergide bir köşe verilmişti: Çekirge 

İLK STAND-UP GÖSTERİSİNE ÇIKIYOR

cem yılmaz

1992 ile 1995 yılları arasında çalıştığı Leman dergisinde, karikatürleriyle ön plana çıktı. Bunun üzerine 1995 yılında Leman dergisinin bir kuruluşu olan Leman Kültür Merkezi‘nde “Bir Tat Bir Doku” adlı stand-up gösterileri başladı. Aynı zamanda burada gösteri yapan ilk kişi olmuştu.

Gösterileri zaman içerisinde büyük ilgi gördü ve binlerce kişi tarafından izlendi. Bir süre sonra ise Beşiktaş Kültür Merkezi‘ne geçerek gösterilerini burada sürdürdü.

1997 yılında Leman dergisindeki çalışmalarından oluşan “Karikatürler” adlı kitabı yayımlandı.

SİNEMA FİLMLERİ

cem yılmaz
Cem Yılmaz’ın Ankara’daki askerlik görevi sırasında çekilmiş bir fotoğrafı.

İlk sinema deneyimini, 1998 yılında “Her Şey Çok Güzel Olacak” adlı film ile yaşadı. Ömer Vargı’nın yönetmenliğini yaptığı bu filmde Mazhar Alanson ile birlikte başrolü paylaştı. Ayrıca filmin senaryosunu da yazdı.

Cem Yılmaz, 1999 yılında “Milenyum” adlı stand-up gösterisini sahnelemeye başladı.

2001 yılında askerlik görevini Ankara Mamak Elektronik  Muhabere Bilgi Sistemler Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda tamamladı.

2001 yılında yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan ile Ömer Faruk Sorak’ın yaptığı “Vizontele” filminde “Fikri” karakterini canlandırdı.

G.O.R.A

gora

2004 yılında vizyona giren “G.O.R.A” filminde hem başrol oyuncusu hem de senarist olarak yer aldı. Filmde 5 farklı karakteri canlandırdı. Film, yaklaşık 4 milyon kişi tarafından izlendi. O dönemin en pahalı yapımlarından biri olmuştu.

2005 yılında Yılmaz Erdoğan’ın hem yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı hem de başrolünü oynadığı “Organize İşler” filminde “Müslüm Duralmaz” karakterini canlandırdı. Bu filmde göstermiş olduğu performansla 11. Sadri Alışık Ödülleri‘nde “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü kazandı.

2006 yılında “Hokkabaz” filminde senarist, yönetmen ve başrol oyuncusu olarak yer aldı. Bu filmle 34. Brussels Uluslararası Bağımsız Film Festivali ve 12. Sadri Alışık Ödülleri‘nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne layık görüldü.

2007 yılında “CMYLMZ” adlı stand-up gösterisini sahnelemeye başladı.

A.R.O.G

Cem Yılmaz, 2008 yılında vizyona giren “A.R.O.G” filminin senaristliği ve yönetmenliğinin yanında yapımcılığını da yaptı. 8 milyon euroluk bütçesiyle dönemin en pahalı filmi olmuştur. Film, 3 milyon 700 bin kişi tarafından izlenmiştir. Filmde Zafer Algöz, Nil Karaibrahimgil, Özkan Uğur, Ozan Güven ve Rıdvan Dilmen gibi isimler de yer almıştır.

YAHŞİ BATI

Cem Yılmaz, 2009 yılında vizyona giren “Yahşi Batı” filminde senarist ve boşrol oyuncusu olarak yer aldı. 2010 yılında vizyona giren “Av Mevsimi” filminde ise Şener Şen ile birlikte başrolü paylaştı. Bu filmdeki performansıyla 4. Yeşilçam Ödülleri‘nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü kazandı.

2011 yılında “CM101MMXI Fundamentals” adlı stand-up gösterisini sahnelemeye başladı. Bu gösterisi, 2013 yılında sinemada vizyona girmiştir.

2012 yılında Ahu Yağtu ile evlendi ve bu evliliğinden Kemal adında bir oğlu dünyaya geldi. Çift, 2013 yılında boşandı.

PEK YAKINDA

2014 yılında senaristlik, yönetmenlik, yapımcılık ve oyunculuk yaptığı “Pek Yakında” adlı filmi vizyona girdi. Bu filminde Yılmaz Erdoğan, Mazhar Alanson, Nurgül Yeşilçay, Zerrin Tekindor ve Ayşen Gruda gibi isimler de yer almıştır. Film, 2 milyon 187 bin kişi tarafından izlendi.

Russell Crowe’un yönetmenliğini yaptığı “Son Umut” filminde “Cemal” karakterini canlandırdı.

Cem Yılmaz, 2014 yılında “STANDartCY” adlı stand-up gösterisini sahnelemeye başladı.

2015 yılında “Ali Baba ve 7 Cüceler” adlı filmi vizyona girdi. Film, 10 haftada 1 milyon 828 bin kişi tarafından izlendi.

Cem Yılmaz, 2016 yılında vizyona giren “İftarlık Gazoz” adlı filmde “Cibar Kemal” karakterini canlandırdı.

2017 yılında yapımcılığını da yaptığı “Deli Aşk” filminde “Erman Eratlı” karakterini canlandırdı.

ARİF V 216

arif v 216
Arif V 216 filminin afişi.

2018 yılında G.O.R.A ve A.R.O.G filmlerinin devamı olan “Arif V 216” adlı filmi vizyona girdi. Film, 4 milyon 968 bin kişi tarafından izlendi.

KARAKOMİK FİLMLER

Cem Yılmaz’ın son projesi “Karakomik Filmler” 2019 yılında vizyona girdi. 8 hafta boyunca gösterimde kalan film, 700 bin kişi tarafından izlendi. 

“Karakomik Filmler 2” ise Ocak 2020’de vizyona girdi. Filmde Özkan Uğur, Cem Davran, Büşra Develi ve Özge Özpirinçci gibi oyuncular yer aldı. 

STAND-UP GÖSTERİLERİ

Bir Tat Bir Doku

Milenyum

CMYLMZ

CMYLMZ Soru & Cevap

CM101MMXI Fundamentals

STANDartCY

ROL ALDIĞI BAZI FİLMLER

G.O.R.A

A.R.O.G

Arif V 216

Her Şey Güzel Olacak

Vizontele

Organize İşler

Hokkabaz

Yahşi Batı

Pek Yakında

Son Umut

İftarlık Gazoz

Deli Aşk

Ali Baba ve 7 Cüceler

YAPIMCILIĞINI YAPTIĞI FİLMLER

Arif V 216

Deli Aşk

Ali Baba ve 7 Cüceler

Pek Yakında

Yahşi Batı

A.R.O.G

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here