Ana sayfa Dünya Cemal Kaşıkçı cinayeti: ABD Selman’ı aklayacak mı?

Cemal Kaşıkçı cinayeti: ABD Selman’ı aklayacak mı?

PAYLAŞ
Cemal Kaşıkçı

Veliath Prens Muhammed Bin Selman, G-20 Zirvesi için Arjantin’e gidecek. Bunun üzerine İnsan Hakları İzleme Örgütü, Selman hakkında suç duyurusunda bulundu. Arjantin’in yasalarına göre insanlığa karşı işlenen suçlarda uluslararası yargılama yapılabiliyor. Peki Selman için Arjantin’de bir yargılama yapılabilir mi? ABD bu konuda ne düşünüyor?

Gazeteci Serdar Turgut, Habertürk’te katıldığı bir programda ABD’nin Selman’a yönelik yaklaşımı konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Serdar Turgut’un açıklamalarından satır başları:

“ABD yönetimi, Selman’ı Cemal Kaşıkçı cinayetindeki rolü konusunda aklamaya kararını vermiş durumda. Senato’da Bernie Sanders’ın verdiği bir teklif var. Bu teklife göre Yemen’de Suudi Arabistan’ın da dahil olduğu iç savaşın sona erdirilmesi için neler yapılabileceği konuşulurken, çağrılanlar arasında CİA Başkanı, Dışişleri Bakanı Pompeo, Savunma Bakanı Mattis var.

Selman’ın cinayetteki bağlantısını koparmak istiyorlar

Mattis ve Pompeo, Beyaz Saray’da dün öğle yemeği yediler. Orada kararlaştırıldı ki bu resmi tavrı sürdürecekler. Onlar onaylıyor bunu. Resmi tavır nedir? Selman’ın Kaşıkçı cinayetindeki bağlantısını koparalım, bunu başkalarının üstüne yıkarak Selman’ı aklayalım.

Trump’ın CİA Başkanı Gina Haspel’i engellemeye çalışması bunu gösteriyor. Haspel’in kafasında bazı kuşkular var. Bu kuşkular, Türkiye’ye yaptığı ziyaretin ardından oluşmuş kuşkular. Bunu Senato önünde söyleyecekti. Trump onun çıkmasını engellemeye çalışıyor. Fakat bu durumda çıksa bile diğerlerinden farklı bir şey söyleyeceğini düşünmüyorum.

G-20’de Trump’ın resmi olarak görüşeceği kişiler listesinde Selman gözükmüyor. Ama bu demek değil ki gayrıresmi bir görüşme olmayacak. Washington’da bunun olacağı da bekleniyor.

Arjantin’de sorgulanması gibi bir şey ABD’nin gündeminde yok.

ABD ve İsrail işbirliğinden yana

ABD ve İsrail, Selman’la birlikte bölgede kurdukları işbirliğini her halükarda sürdürmek istiyor. ABD yönetimi, bu konuda Suudi Arabistan’a değil Selman’a yatırım yapmış durumda.”

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here