Ana sayfa Bilgi Merkezi Cemal Süreya kimdir? Cemal Süreya’nın kısaca hayatı

Cemal Süreya kimdir? Cemal Süreya’nın kısaca hayatı

Cemal Süreya

Asıl adı Cemalettin Seber olan Cemal Süreya, 1931 yılında Erzincan’da dünyaya geldi. Ailesi aslen Tunceli Pülümür’lüdür. Babası Hüseyin Seber, annesi ise Gülbeyaz Seber’dir. Küçük yaşta annesini kaybeden Süreya, okumak için halasının yanına İstanbul’a gitti. Öğrenim hayatına Beyoğlu İlkokulu‘nda başladı. Daha sonra ailesiyle birlikte Bilecik’e giderek eğitimini burada sürdürdü.

Parasız yatılı okul sınavını kazandı ve öğrenimine Bilecik Ortaokulu‘nda devam etti. Mezuniyetinin ardından İstanbul’da bulunan Haydarpaşa Lisesi‘ne gitti. Edebiyata olan ilgisi de bu dönemde başlamıştı.

Liseyi bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi‘ne kaydoldu. 1954 yılında mezun olduktan sonra çeşitli devlet kurumlarında memur olarak çalıştı.

İlk şiiri olan “Şarkısı-Beyaz” 1953 yılında “Mülkiye” adlı dergide yayımlandı. Ertesi yıl “Yeditepe” adlı dergide yayımlanan “Gül” şiiri, onun geniş çevrelerce tanınmasını sağladı. Şiirlerini yayımladığı diğer mecralardan bazısı şunlardı: “Yenilik”, “Asır”, “Pazar Postası”, “Şimdilik”, “Şiir Sanatı”.

Küçük yaşlardan itibaren adından ve soyadından utandığını ve bu sebeple ismini değiştirdiğini söyler. 1956 yılında arkadaşıyla girdiği bir bahisten dolayı adındaki “y” harflerinden birini atmıştır.

1958 yılında ilk şiir kitabı olan “Üvercinka” yayımlandı. Bu kitabı ile ertesi yıl Yeditepe Şiir Armağanı‘nı kazandı.

Cemal Süreya, 10 Ocak 1990 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti.

CEMAL SÜREYA’NIN BAZI ESERLERİ

Göçebe

Üvercinka

Sevda Sözleri

Sıcak Nal

Şapkam Dolu Çiçekle

Günübirlik’ler

Üstü Kalsın

On Üç Günün Mektupları

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here