Cervantes kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

“Don Kişot” adlı romanıyla bilinen Cervantes kimdir? Cervantes’in eserleri nelerdir? İşte Cervantes’in kısaca hayatı ve eserleri.

Cervantes kimdir?

Miguel de Cervantes, 1547 yılında İspanya’da Madrid yakınlarında bulunan Alcala de Henares şehrinde dünyaya geldi. 

1569 yılında bir inşaat işçisini yaraladığı gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Bunun üzerine İtalya’ya gitti. Burada Rönesans sanatı, mimarisi ve şiirini tanıma fırsatı yakaladı. 

Papa V. Pius’un Osmanlılara karşı birlik çağrısında bulunmasının ardından İtalya’daki İspanyol askeri birliğine katıldı. Osmanlı Devleti ile Haçlı donanması arasında yapılan İnebahtı Deniz Savaşı‘nda Cervantes’in bulunduğu İspanyol askeri birlik de yer aldı. Savaş sırasında yaralandı ve sol kolu kullanılamaz hale geldi. 

1575 yılında Arnavut Mehmet kumandasındaki Türk filosu tarafından esir alındı. Yaklaşık beş yıl boyunca Cezayir’de esir olarak yaşadı. Ünlü eseri Don Kişot‘u bu dönemde kaleme aldı. Öte yandan Kılıç Ali Paşa Camisi’nin yapımında çalıştı. 

1580 yılında serbest bırakılınca İspanya’ya döndü ve hapishanede kaleme aldığı Don Kişot’u yayımladı. Eseri büyük ilgi gördü. Kısa bir süre içerisinde çok sayıda dile çevrildi. Eserinde özellikle Cezayir’de geçirdiği sürecin izlerini görebilmek mümkün. Cervantes, 23 Nisan 1616 yılında hayatını kaybetti.

Cervantes’in eserleri

Cervantes’in bazı eserleri şöyle:

  1. Don Kişot (Don Kişot, modern romanın ilk örneği olarak kabul edilmektedir.)
  2. Yüksek İcazet
  3. Örnek Alınacak Hikayeler
  4. La Galatea
  5. İspanyollar İngiltere’de
  6. Özgür Ruhlu Aşıklar

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın