Ana sayfa Bilgi Merkezi Cervantes kimdir? Kısaca hayatı ve eseri

Cervantes kimdir? Kısaca hayatı ve eseri

Miguel de Cervantes, 1547 yılında İspanya’da Madrid yakınlarında bulunan Alcala de Henares şehrinde dünyaya geldi. 

1569 yılında bir inşaat işçisini yaraladığı gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Bunun üzerine İtalya’ya gitti. Burada Rönesans sanatı, mimarisi ve şiirini tanıma fırsatı yakaladı. 

Papa V. Pius’un Osmanlılara karşı birlik çağrısında bulunmasının ardından İtalya’daki İspanyol askeri birliğine katıldı. Osmanlı Devleti ile Haçlı donanması arasında yapılan İnebahtı Deniz Savaşı‘nda Cervantes’in bulunduğu İspanyol askeri birlik de yer aldı. Savaş sırasında yaralandı ve sol kolu kullanılamaz hale geldi. 

1575 yılında Arnavut Mehmet kumandasındaki Türk filosu tarafından esir alındı. Yaklaşık beş yıl boyunca Cezayir’de esir olarak yaşadı. Ünlü eseri Don Kişot‘u bu dönemde kaleme aldı. Öte yandan Kılıç Ali Paşa Camisi’nin yapımında çalıştı. 

1580 yılında serbest bırakılınca İspanya’ya döndü ve hapishanede kaleme aldığı Don Kişot’u yayımladı. Eseri büyük ilgi gördü. Kısa bir süre içerisinde çok sayıda dile çevrildi. Eserinde özellikle Cezayir’de geçirdiği sürecin izlerini görebilmek mümkün.

Cervantes, 23 Nisan 1616 yılında hayatını kaybetti.

Don Kişot

Don Kişot, modern romanın ilk örneği olarak kabul edilmektedir. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here