CHP’de tartışmalar sürüyor: CHP kurultaya gider mi?

24 Haziran seçimlerinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) içinde başlayan tartışmalar hız kesmeden devam etmekte. Peki bu tartışmaların sonunda CHP’de bir kurultay yaşanır mı? Muharrem İnce’nin CHP Genel Başkanı olma şansı var mı? 

Muharrem İnce, seçim yenilgisinden sonra ilk yaptığı basın toplantısında “Önümüzde yürü derlerse ben hazırım.” demiş ve bu, CHP Genel Başkanlığı’na yeşil ışık yaktığı şeklinde yorumlanmıştı. Fakat daha sonra yaptığı bir konuşmada ise ağzından kurultay kelimesinin duyulmayacağını ifade etmişti. Tüm bunların ardından İnce’nin bugünkü sözleri ise tekrardan kurultaya gidilebileceği yorumlarına sebep oldu. İnce, bugünkü yaptığı konuşmada “Kendisine benim genel başkan, kendisinin de onursal genel başkan olması için teklifte bulundum.” dedi. Kılıçaroğlu’nun buna yorumu ise “siyasi nezaketsizlik” oldu.

Her açıklamanın ardından CHP’deki kurultay olasılığına yönelik yapılan değerlendirmeler değişmekte.

Muharrem İnce, Kemal Kılıçdaroğlu’na Meydan Okudu

Deneyimli gazeteci Deniz Zeyrek, Habertürk TV’de CHP’deki kurultay olasılığı hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu:”Benim anladığım kadarıyla Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu’na meydan okudu. İnce, ‘ben aday olmam ve imza toplamam’ diyor ama ardından ‘örgüt karar verir’ dediği andan itibaren önceki söylediği cümlenin anlamı kalmıyor. Çünkü örgüt de bir şekilde Muharrem İnce için imza toplayacak. Örgüt, gerekli imzayı topladığı anda Muharrem İnce, ‘ben söz verim Kılıçdaroğlu’na karşı aday olmayacağım’ der mi, öyle anlaşılıyor ki demez. Meclis’te yaptığı konuşma bunu gösteriyor.”

Muharrem İnce’nin İsmail Küçükkaya’ya attığı mesajdan tutun düzenlediği basın toplantısına ve tatile gitmesine kadar olan şeyler, CHP tabanında farklı seslerin çıkmasına neden oldu. Kılıçdaroğlu da bunun farkında. 24 Haziran gecesi CHP’de ortaya çıkan atmosfer geçerli olsaydı, Kılıçdaroğlu böyle bir riske girmezdi.

İkisi de etrafındaki insanlar tarafından markaj altındalar. Etrafındaki kişiler onları böyle bir yarışa zorluyorlar.

Mevcut Delegelerin Tamamı Kılıçdaroğlu Tarafından Belirlendi

Delegeler biraz profesyonel çalışanlar gibi yaklaşırlar. Şu anda CHP’nin mevcut delegelerinin tamamı Kılıçdaroğlu tarafından belirlendi.”


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın