CHP’li Öztrak Milli Piyango ihalesini eleştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Faik Öztrak, geçtiğimiz günlerde yapılan Milli Piyango ihalesine ilişkin, “Böyle zor bir dönemde devletin kârlı bir şirketi yangından mal kaçırır gibi alelacele elinden çıkarmak istemesi, üzerinde özellikle durulması gereken bir konu” ifadelerini kullandı. 

Sözcü’den Nuray Tarhan’ın haberine göre, Öztrak, ihalede sadece Demirören Grubu ve ortağı İtalyan Sisal Grorup’tan teklif gelmesinin incelenmesi gerektiğini söyledi. 

“Ekonomik krizin tam ortasında, kimse bir şey alıp satmazken bu devir neden yapıldı?” diye soran Öztrak, ihaleye ilişkin tüm detayları da inceleyeceklerini söyledi. 

Öztrak, Türkiye’deki tüm şans oyunlarının tek bir şirkette toplanmasının düşündürücü olduğunu belirtti. 

Milli Piyango’nun işletme hakkının 10 yıl süreyle devri ihalesi, Türkiye Varlık Fonu tarafından davet usulüyle yapılmıştı. 

İlk başta Demirören-Sisal Group, Doğan Online-Intralot, IGT ve Sazka’dan teklif gelmişti. Daha sonra Türkiye Varlık Fonu ihale şartnamesini değiştirince sadece Demirören-Sisal Group teklif sunmuştu.

İDDİA İHALESİNİ DE KAZANMIŞTI

Demiröen Grubu, Şubat 2019’da yapılan İddia ihalesini de ABD’li Scientific Games ile birlikte kazanmıştı.

O dönem Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı olarak görev yapan Yıldırım Demirören’in başında bulunduğu şirketin bu ihaleyi kazanması bazı eleştirilere yol açmıştı. Kısa bir süre sonra Demirören, TFF Başkanlığı’ndan istifa etmişti. 

2018 yılında düzenlenen İddia ihalesini Inteltek firması kazanmış, ancak Rekabet Kurumu ‘yeterli piyasa koşullarının oluşmamasını’ gerekçe göstererek ihaleyi iptal etmişti. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın