Ana sayfa Gündem CHP’nin İş Bankası hisseleri tartışması

CHP’nin İş Bankası hisseleri tartışması

CHP’nin İş Bankası hisseleri tartışması yeniden gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup toplantısında yaptığı konuşmada, İş Bankası’nın hazinenin malı olacağını söyledi. Erdoğan’ın açıklamasına karşı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP’nin İş Bankası hisselerine el konulmasının Anayasa’daki mülkiyet hakkına aykırı bir durum olduğunu söyledi. Peki, bu durum piyasaları nasıl etkiler? CHP’nin İş Bankası hisseleri neden hazineye devrediliyor? 

“Piyasaları ve düzeni bozar”

Ekonomist Esfender Korkmaz, Halk TV’de katıldığı canlı yayında bu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Anayasa’da yer alan mülkiyet hakkına değinen Korkmaz, “İş Bankası bir şirket ve tüzel kişiliktir. Atatürk, İş Bankası hisselerini CHP’ye vakfetmiştir. Artık CHP’nin mülkiyetindedir. Mülkiyet hakkı Anayasa’ya göre kaldırılamaz. CHP’nin elinden bunun alınması, bu hakkın ortadan kaldırılması demektir. Bu durum sistemi, piyasaları ve düzeni bozar” diye konuştu.

“Sermayeyi ürkütür”

Mülkiyet hakkının haksız yere alınmasının yerli ve yabancı sermaye açısından ciddi bir güven krizi oluşturacağına vurgu yapan Yılmaz, “Sermaye ürkektir. Yatırım yapılabilmesi için mülkiyet hakkının olması lazım. Hukuki altyapının olması lazım. Anayasa ile verilmiş bir hak bu şekilde alınırsa kimse yatırım yapmaz. Çünkü kimsenin mülkiyeti ve varlığı güvence altında değil demektir. Bu durum önemli ölçüde sermayeyi ürkütür” dedi.

Yılmaz, böyle bir durumun yerli ve yabancı yatırımcının, yatırım yapmasına engel olabileceğini belirtti. Öte yandan Türkiye’de mülkiyet güvencesi olmadığı gibi bir algı da yaratabileceğini sözlerine ekledi.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here