Çin Devlet Başkanı: Ticaret savaşı küreselleşmeyi durduramayacak

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, her yıl düzenlenen St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda (SPIEF), ticari anlaşmazlıkların küreselleşme eğilimini aksatmayacağını söyledi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ABD ile yaşadıkları ticaret savaşına ilişkin soruya, “Çin küreselleşmenin en ateşli savunucu olmaya devam edecek” cevabını verdi.

Xi, “Büyük bir dalganın küçük bir kısmı, bazı küçük değişiklikler getirecek, ancak genel olarak küreselleşmeyi durduramayacak” dedi.

Xi, 3 gün süren Moskova ziyareti sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sırasında iki ülke arasında bazı ticari anlaşmalar yapıldı.

İki ülke arasındaki anlaşmalardan en dikkat çekeni ise ABD’nin hedefinde olan Huawei ile Rus telekom şirketi MTS arasında yapılan anlaşmaydı. Anlaşma kapsamında Huawei, Rusya’da 5G teknolojisini geliştirecek.

Xi: ‘Putin en iyi arkadaşım’

İki liderin görüşmesi sıcak bir atmosferde geçti. Xi, Putin’i ‘en iyi arkadaşım’ olarak nitelendirdi: “Son altı yılda 30 kez görüştük. Rusya en çok ziyaret ettiğim ülke ve Putin en iyi arkadaşım.” 

Putin: ‘Çin ile aramızdaki bağlar eşi benzeri görülmemiş bir düzeyde’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise “Çin ile aramızdaki bağlar eşi benzeri görülmemiş bir düzeyde” dedi.

Rusya ve Çin, son yıllarda ABD’nin artan siyasi ve ekonomik baskısı karşısında aralarındaki işbirliğini artırmak niyetinde.

Rusya, Kırım’ı ilhak etmesinin ardından ABD yaptırımlarına maruz kalmıştı. Geçtiğimiz Mayıs ayında 6 Rus yetkili ile 8 Rus şirketi daha yaptırım listesine dahil edilmişti.

Çin ise 2018’in Temmuz ayında ABD’nin yaptırımlarına maruz kalmıştı. Donald Trump, başkanlık koltuğuna oturmasının ardından iki ülke arasındaki ticaret dengesizliğine atıfta bulunarak sık sık ‘Çin bizi soyuyor’ söylemini kullanmıştı. Bu kapsamda ilk adımı, geçen yılın Temmuz ayında 24 milyar dolar değerindeki Çin malına gümrük vergisi koyarak atmıştı. Zaman içerisinde yaptırım kapsamını genişleterek 250 milyar dolarlık Çin malına gümrük vergisi getirmişti. Çin de buna karşılık 110 milyar dolarlık ABD malına gümrük vergisi getirdi.

İki ülke arasındaki gerginlik ABD’nin Çinli telekomünikasyon devi Huawei’yi kara listeye almasıyla birlikte yeniden alevlenmişti.

Putin: Çin ile ilişkilerimiz eşi benzeri görülmemiş bir düzeyde

Huawei, Rusya’da 5G teknolojisini geliştirecek


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın