Çin ile ABD Arasındaki Vergi Savaşı

Trump, Pekin’i telif hakkı hırsızlığıyla suçlayarak bundan sonra Çin mallarına yönelik uygulanacak vergileri Cuma günü açıklamıştı. Çin ise buna karşılık olarak 50 milyar dolar değerindeki 659 ABD malına %25 ek gümrük vergisi uygulanacağını bildirerek misilleme yaptı.

ABD, Çin’e misilleme yapması durumunda daha fazla gümrük vergisi uygulanacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

İngiliz China Daily gazetesi, “Donald Trump yönetiminin sık sık yanıp sönmesi göz önüne alındığında, bir ticaret savaşının başlayacağı sonucuna varmak için henüz çok erken” yorumunu yaptı.

Çin medyası ABD Başkanı Donald Trump’a, “bilge adamlar köprü inşa ediyor, ama aptallar duvar inşa ediyor” diyerek Çin mallarına yönelik uygulanan vergileri eleştirdi.

Medya tepkisi, Çin’in 6 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek olan tarım ürünleri, otomobiller ve deniz ürünleri de dahil olmak üzere 34 milyar dolarlık ABD mallarına uyglanacak tarifeleri duyurmasıyla geldi.

Çin resmi haber ajansı Xinhua, diğer ABD mallarına ilişkin tarifelerin daha sonraki bir tarihte açıklanacağını belirtti.

Yıllık ticarette 24 milyar dolar değerindeki 800’den fazla Çin ürününü etkileyecek olan ABD’nin koyduğu vergiler, 6 Temmuz’da yürürlüğe girecek. Beyaz Saray, diğer 16 milyar dolarlık ürünlere ilişkin vergileri ise daha sonra uygulayacağını söyledi.

ABD’deki pek çok ekonomist ve iş adamı, uygulanacak olan vergilerin Çin’e parça ve montaj için bağımlı olan bazı sektörlere zarar vereceği yorumunu yapıyor.


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın