Çin: Keşmir konusunda tek taraflı girişimden kaçınılmalı

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Üyesi Zhang Jun, Pakistan ve Hindistan’ın Cammu Keşmir konusunda tek taraflı bir girişimden kaçınması gerektiğini söyledi.  

Hindistan’ın Cammu Keşmir’in özerklik statüsünü kaldırmasının ardından Çin’in talebi üzerine BM Güvenlik Konseyi’nde bir görüşme gerçekleştirildi. 

Hindistan’ın BM Daimi Temsilcisi Syed Akbaruddin, kararın ‘iç mesele’ olduğunu belirterek, “Bölgedeki durumun sakin ve huzurlu kalmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı. 

Hindistan’ın yaptığı değişikliğin bölgede gerginliğe yol açtığını belirten Zhang, “Sorun, BM Şartı, Güvenlik Konseyi kararları ve ikili anlaşmalara göre çözümlenmeli” dedi. 

Pakistan’ın BM Daimi Temsilcisi Maleeha Lodhi, BM Güvenlik Konseyi’nin 50 yıldan uzun bir süre önce bu meseleyi ele aldığını belirtti ve şöyle devam etti: “Bu toplantının gerçekleşmesi, bu meselenin uluslararası alanda kabul gören bir ihtilaf olduğunu kanıtlıyor.”

Lodhi, Cammu Keşmir halkının sesinin BM’de duyulduğunu söyledi. 

KEŞMİR SORUNU

Keşmir sorunu, İngiltere’nin 1947 yılında bölgeden çekilmesinin ardından ortaya çıkan bir sorundur. 

İngiltere bölgeden çekildikten sonra Hindistan ve Pakistan iki ayrı ülke olarak bağımsızlıklarını ilan etti.

Keşmir’in kime ait olacağı konusu iki ülke arasında ciddi bir gerilime neden oldu. Keşmir nüfusunun yüzde 90’ı Müslümanlardan oluşmasına rağmen, Keşmir’in başında bulunan prens Hindistan ile birleşme kararı aldı. 

İki ülke arasında o günden bu yana Keşmir konusunda gerginlik sürüyor. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın