Çin, Trump’ın vergi kararının görüşmeleri etkileyebileceği konusunda uyardı

Pekin yönetimi yaptığı açıklamada, Trump yönetiminin Çin ithalatına ilişkin tarifeleri yükseltme planlarını takip etmesi halinde daha fazla ABD ürünü satın almayacağı veya ticaret gerilimlerini hafifletecek başka önlemler alacağı konusunda uyardı.

Çin hükümeti devlet kurumu haber ajansı Xinhua’nın yaptığı açıklamada, “ABD tarafının tarifeleri yükseltmek de dahil olmak üzere herhangi bir ticaret yaptırımı uygulaması halinde müzakerelerin tüm ekonomik ve ticari sonuçları geçerli olmayacaktır.” dedi.

Çin hükümeti yetkilileri, iki tarafın tarım ve enerji gibi çeşitli alanlarda iyi iletişim kurduklarını ve somut bir ilerleme kaydettiklerini, ancak ilgili detayların her iki tarafça da teyit edilmesi gerektiğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Beyaz Saray’ın “Endüstriyel olarak önemli” teknoloji ve “Made in China 2025” inisiyatifi ile ilgili ürünleri de içeren, Çin’den ithal edilen mallara yüzde 25’e varan tarifeler uygulanmasını emretti. Uygulanan bu verginin 50 milyar doları bulması beklenmekte.

Beyaz Saray, hedeflenen malların listesinin 15 Haziran’a kadar açıklanacağını ve kısa bir süre sonra eklenen verginin uygulanacağını söyledi.

Trump, Çin ile görüşmeleri sürdürürken Trump’ın kızı İvanka Trump’ın son 3 ayda Çin’de kendi adına 13 marka tescil ettirdiği ortaya çıktı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın