Çin’den misilleme: ABD’nin teknoloji ihracatına sınırlama getirecek

Çin, ABD’nin bazı teknoloji ürünlerindeki ihracatına sınırlama getirmeye hazırlanıyor. 

Reuters’ın haberine göre, Global Times gazetesinin baş editörü, Çin’in ABD’den alınan bazı teknoloji ürünlerine sınırlama getirmeye hazır olduğunu belirtti.

Bu gelişmenin, Washintgon tarafından Huawei’ye yönelik alınan karara bir misilleme olacağı yorumu yapılıyor.

Global Times gazetesinin baş editörü Hu Xijin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Çin, kilit teknolojilerini korumak için bir yönetim mekanizması kuruyor. Bu, sistemini geliştirmek için büyük bir adım ve aynı zamanda ABD’nin baskısına karşı bir hamle. Yürürlüğe girdiğinde ABD’nin bazı teknoloji ihracatını kontrol altına alacak” ifadelerini kullandı.

Global Times, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) resmi bir sözcüsü değil, ancak zaman zaman Çin yönetiminin görüşlerini temsil ettiğine inanılıyor.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua ise Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından ulusal teknoloji güvenliği yönetim listesi oluşturacağını açıkladı.

Pekin, kendi “güvenilmez yabancı varlıklar listesi”ni de yayınlayacağını açıklamıştı.

ABD, Huawei’yi kara listeye almıştı 

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde çıkardığı bir kararnameyle Çinli telekomünikasyon devi Huawei’yi kara listeye almıştı.

İki ülke arasındaki ticaret savaşı

İki ülke arasında yaşanan son gelişmelerin, ticaret savaşının bir yansıması olduğu yorumu yapılıyor. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ürünlerine gümrük vergisi getirmesiyle başlayan ticaret savaşı, Çin’in de karşılık vermesiyle birlikte daha da şiddetlenmişti.

Huawei, Rusya’da 5G teknolojisini geliştirecek 

Huawei, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Moskova ziyareti sırasında Rusya’da 5G teknolojisini geliştirmek için anlaşma yapmıştı.

Çin Devlet Başkanı: Ticaret savaşı küreselleşmeyi durduramayacak

Çin Savunma Bakanı’ndan ABD’ye uyarı

Google’ın Huawei kararı: Kullanıcıları nasıl etkileyecek?


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın