Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: 31 il araç giriş çıkışına kapatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 büyükşehir ile Zonguldak ilinin belirli istisnalar dışında araç giriş çıkışına kapatıldığını duyurdu. Öte yandan Erdoğan, 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı ve toplu alanlarda maske takma zorunluluğu getirildiğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında alınan yeni tedbirleri açıkladı.

Yeni önlemler kapsamında 30 büyükşehir ile Zonguldak iline belirli istisnalar dışında araç giriş çıkışları kapatılırken, 20 yaş altına da sokağa çıkma yasağı ve toplu alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi.

Batı ülkelerinin vaka tespitinde ve tedavisinde yetersiz kaldığını belirten Erdoğan, “Türkiye en başından itibaren elindeki veriler çerçevesinde tüm tedbirlerini alarak hastalığın ülkeye girişini geciktirmiştir” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 il için alınan araç giriş çıkış yasağının ilk etapta 15 gün uygulanacağını, gerek görülmesi halinde bu sürenin uzatılacağını söyledi. 

Daha önce 65 yaş üzerindeki vatandaşlar için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının 20 yaş altı için de geçerli hale getirildiğini ifade eden Erdoğan,” Bununla gençlerimizi ve çocuklarımızı da ciddi manada kontrol altına almak durumundayız” ifadelerini kullandı. 

Amaçlarının vatandaşların sadece çalışmak ve temel ihtiyaçları temin etmek için sokağa çıkması, geri kalanların da evinde kalması olduğunu belirten Erdoğan, yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi toplu alanlarda herkesin maske takmasının zorunlu olacağını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, insan hareketliliğini azaltmak için gereken tedbirlerin il pandemi kurulları tarafından da alınıp uygulanabileceğini belirtti. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın