Cumhurbaşkanı Erdoğan: Barış Pınarı Harekatı devam edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile Soçi’de yapılan mutabakatın ardından 150 saat ara verilen Barış Pınarı Harekatı’nın devam edeceğini söyledi. 

NTV’den Nermin Yurteri’nin haberine göre, Macaristan ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, “Barış Pınarı Harekatı kesinlikle devam edecek. Burada son terörist bölgeyi terk etmedikten sonra biz bu işi bırakmayız. Bu işin bir boyutu. İkinci olarak, diğer ülkeler buradan çıkmadıktan sonra biz buradan çıkmayız” ifadelerini kullandı. 

‘SURİYE’NİN PARÇALANMASINI İSTEMEYİZ’

Suriye’nin birliğine ve bütünlüğüne taraf olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Asla parçalanmasını da istemeyiz. Eğer diğer ülkeler de buna taraftarlar ise kendilerinin de bunu ispat etmeleri lazım. Onlar ispat edecekler ki bizden de bunun ispatını istesinler” dedi.

Erdoğan, 1998 yılında Suriye ile imzalanan Adana Mutabakatı’nı hatırlatarak, “Bu terör örgütleri temizlenmedikçe Adana Mutabakatı’nın bize vermiş olduğu yetkiyle buradaki duruşumuzu aynen sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu. 

‘TÜRKİYE GİBİ DEAŞ’LA MÜCADELE VEREN İKİNCİ BİR ÜLKE YOK’

Fırat Kalkanı Harekatı’nda 3 bin 500 DEAŞ’lı teröristin etkisiz hale getirildiğini hatırlatan Erdoğan, “Şimdi DEAŞ elebaşının çok sayıda aile üyesini yakaladık. İddialı bir şekilde söylüyorum, dünyada Türkiye gibi DEAŞ’la mücadele veren ikinci bir ülke yok” ifadelerini kullandı. 

‘MEKTUBU SAYIN TRUM’A TAKDİM EDECEĞİM’

ABD Başkanı Donald Trump’ın skandal mektubuna değinen Erdoğan, “Mektubu Sayın Trump’a takdim edeceğim. Siz bana bu mektubu bu adamın arabulucu olmasını düşünerek gönderdiniz. Benim size söylediklerim belli. ‘Ben böyle bir teröristi veya terör örgütü muhatap almam’ dedim” açıklamasında bulundu.

‘ADAMIN OLMADIĞI YER YOK’

Mazlum Kobani kod adlı teröristin daha önce çok sayıda terör saldırısının emrini verdiğini belirten Erdoğan, “Adamın olmadığı yer yok. Sayın Başkan’a mektupla birlikte bu bilgileri takdim edeceğiz. Buna karşı bizim tavrımızın neden böyle olduğunu ve konu ile ilgili atmamız gereken adımlarımızın bitmediğini aktaracağız” dedi. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın