Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir S-400 üç Patriota bedel

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya’da düzenlenen G-20 zirvesinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine yöneltilen olası bir Patriot alımına ilişkin soruya, “Teknolojik olarak bir S-400 üç Patriot’a bedel. Ancak şartları görelim. Eğer şartlar S-400 ile eşit bile olsa Patriot alırız. Ama eşit olmazsa sen menfaatini düşünüyorsan biz de düşüneceğiz. Bunu açık bir şekilde söyledik” ifadelerini kullandı. Erdoğan, eşitlikten kastının kredi, ortak yönetim ve fiyat konuları olduğunu belirtti. 

F-35’ler için şu ana kadar 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yapıldığını ve toplamda 116 uçak alınacağını bir kez daha hatırlatan Erdoğan, geçen hafta 50 milyon dolar daha ödeme yapıldığını açıkladı. 

‘Bu durum ABD gibi bir devlete yakışacak bir şey mi?’

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye hak verdiği konuşmasına atıf yapan Erdoğan, “Bu ödemeyi aksatmadan yapan bir ülkeye, üstelik bir stratejik ortağa karşı böyle bir uygulamayı o da haklı olarak eleştirdi. Bu durum ABD gibi bir devlete yakışacak bir şey mi? Üstelik gönderdiğimiz pilotların da eğitimini durdurmuşlardı” dedi. 

‘S-400’lerin ilk serisi 10 gün içinde iniyor’

Rusya’da S-400’lerle ilgili ciddi bir eğitim çalışması yapıldığını belirten Erdoğan, 10 gün içerisinde ilk serisinin inmiş olacağını duyurdu. 

‘Kıbrıs meselesinde sen konuşamazsın’

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşmesinin detaylarını ise şu şekilde aktardı: “İkili görüşmede bizzat kendisine şunları söyledim: Kıbrıs meselesinde sen konuşamazsın. Senin Kıbrıs’la uzaktan yakından herhangi bir alakan yok.”

‘Kaşıkçı cinayetini gündemden düşürmek için ciddi paralar dağıtıyorlar’

Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin sorulan soru üzerine Erdoğan, bu konuyu BM Genel Kurulu’na gelirse gündemde tutacağını söyledi. Öte yandan dünyadaki güçlerin bir kısmının bu cinayeti gündemden düşürmek için ciddi paralar dağıttığını belirtti. 

7 soruda S-400 ve Patriot’un karşılaştırması

Patriot nedir? Özellikleri nedir? S-400 ile arasındaki farklar neler?

S-400: Nedir, özellikleri nelerdir, hangi ülkeler kullanıyor?


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın