Ana sayfa Gündem Erdoğan: 23-26 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

Erdoğan: 23-26 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23-26 Mayıs tarihleri arasında 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını açıkladı. Bayramın birinci günü olan 24 Mayıs’ta 65 yaş üstü vatandaşlar saat 14.00 ile 20.00 arasında sokağa çıkabilecek. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından önemli açıklamalarda bulundu. 

Bu haftaki kabine toplantısının en önemli konusunu koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmelerin oluşturduğunu belirten Erdoğan, Türkiye’nin salgınla mücadelesinin başarıyla sürdüğünü ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başakşehir’deki Şehir Hastanesi’ni perşembe günü Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile birlikte açacaklarını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

YENİ DÖNEMİ ‘KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT’ OLARAK TANIMLIYORUZ

“Hayatımızı bundan sonra salgın hastalıklara karşı tedbir öncelikli yeni düzene göre yürütmek mecburiyetindeyiz. Bu yeni dönemi ‘kontrollü sosyal hayat’ olarak tanımlıyoruz. Evimizden dışarı adım attığımızdan yeniden evimize girene kadar diğer insanlarla temasımızın olduğu her yerde maske kullanmayı alışkanlık haline getireceğiz.”

“Zorunlu olmadıkça dışarı çıkıp kalabalığa karışmamak da çok önemli. Sağlık hizmetleri ve temizlik malzemeleri konusunda ülkemizde hiçbir sıkıntı yoktur. Hastanelerimizde tedavi gören vaka sayısı oldukça düşük düzeydedir.”

“Normalleşme takvimini adım adım hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede geçtiğimiz hafta berber, kuaför ve güzellik salonu gibi işletmeler ile giyim eşyası, ayakkabı, çanta ürünlerinin satıldığı yerler yeniden faaliyete geçti.”

81 İLDE 4 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

“Arife gününden bayramın son gününe kadar, 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. İnşallah bayramdan sonra bu tür sınırlamalara ihtiyacımızın olmayacağı bir tabloyla karşılaşacağımıza inanıyorum. Bayramın birinci günü olan 24 Mayıs’ta saat 14.00 ile 20.00 arasında 65 yaş üstü vatandaşlarımız sokağa çıkabilecek. Bu hafta çarşamba ve cuma günleri gençlerimizle ilgili esnetme uygulaması devam edecek.”

ŞEHİRLER ARASI ARASI SEYAHAT KISITLAMASI 15 GÜN UZATILDI

“15 ilimiz için geçerli olan şehirler arası seyahat kısıtlaması 15 gün süreyle uzatılmıştır. Cezaevlerinde bir süredir yapılmayan kapalı görüşleri belirli sınırlamalar ve tedbirlerle haziran ayı itibarıyla yeniden başlatıyoruz.”

OKULLAR EYLÜL’DE AÇILACAK 

“Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okulların eğitim öğretim yılını sona erdirmeyi kararlaştırdık. Yeni eğitim öğretim yılı önümüzdeki eylül ayında başlayacak. Bakanlığımızın yaz aylarındaki kurs vb. faaliyetleri ise kendi takviminde devam edecektir.”

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here