recep tayyip erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Libya’da ne işimiz var diyenler siyasetin cahilidir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Libya’da ne işimiz var diyenler siyasetin cahilidir. Bunlar aynı zamanda tarihin de cahilidir” ifadelerini kullandı. 

‘Libya ile çok derin tarihi bağlarımız var’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. Libya’nın Osmanlı Devleti’nin önemli bir parçası olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Libya, harita üzerinde uzak gözükebilir ama bizim için yabancı bir yer değildir. Libya ile çok derin tarihi bağlarımız vardır. Bu sebeple Libya’da yaşananlara kayıtsız kalamayız. Kimse bizden ülkemizden yardım isteyen Libyalı kardeşlerimize sırtımızı dönmemizi bekleyemez” dedi. 

‘Libya askeri depolarında ne varsa hepsini ordumuzun emrine sunmuştu’

Libya’nın 1974 yılında düzenlenen Kıbrıs Barış Harekatı’nda Türkiye’ye yaptığı yardıma değinen Erdoğan, “Libya, askeri depolarında ne varsa hepsini ordumuzun emrine sunduğunu söylemişti. Bu olayı, şu anda hayatta olan hükümet yetkilileri çok iyi bilir. Libya’nın o dönem göstermiş olduğu alicenaplığı bir kenara koymak mümkün değil. Kaddafi’nin şu sözleri unutulamaz: ‘Elimizdeki bütün silahlar Türk ordusunun emrindedir.’ Bu tablolar yaşandı, bunları biliyoruz. Şu anda Libya’da ne işimiz var diyenler siyasetin cahilidir. Bunlar aynı zamanda tarihin de cahilidir” açıklamasında bulundu.

İLGİLİ HABERLER: Libya’da neler oluyor, hangi ülke kimi destekliyor?

‘Biz görevimizi yaptık, bundan sonrası Sayın Putin ve ekibine ait’

Türkiye’nin müdahale etmemesi durumunda Hafter’in yönetimi ele geçireceğini ve Libya halkının zulmün pençesine düşeceğini belirten Erdoğan, “Libya’da ateşkesi sağlamak için epeyce gayret gösterdik. Dün Moskova’daki görüşmelerde Trablus hükümeti oldukça yapıcı ve uzlaşmacı bir tavır sergiledi. Buna rağmen darbeci Hafter ateşkes anlaşmasını imzalamaya yanaşmadı. Önce ‘evet’ dedi, ama sonra ne yazık ki Moskova’yı terk etti. Biz görevimizi yaptık, bundan sonrası Sayın Putin ve ekibine ait” diye konuştu. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın