Cumhurbaşkanı Erdoğan: Trump ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya’da düzenlenen G-20 zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği görüşmenin verimli geçtiğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile yaptığı görüşme hakkında Twitter hesabından açıklamada bulundu. Erdoğan, “ABD Başkanı Donald Trump ile ülkelerimiz arasındaki siyasi, askeri, ticari ilişkilerin gelişimine büyük katkı sağlayacağına inandığım, stratejik ortaklığımıza güçlü bir vurgunun yapıldığı çok verimli bir ikili görüşme gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı. 

Önceki gün Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump arasında gerçekleşen görüşmeye ilişkin açıklama yapılmıştı.

Açıklamada, görüşme sırasında ikili ilişkiler ve Suriye’deki son gelişmeler başta olmak üzere çeşitli bölgesel meselelerin ele alındığı, 75 milyar dolarlık ticaret hedefinin teyit edildiği ve bu yönde atılacak adımların değerlendirildiği belirtildi. 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin ulusal güvenlik gereklerini yerine getirme hususundaki kararlılığının altını çizdiği ifade edildi. 

Trump: Türkiye’ye haksızlık yapıldı

ABD Başkanı Donald Trump, basın toplantısında yaptığı açıklamada, S-400 krizinin meydana gelmesinde Obama yönetimini suçladı ve Türkiye’ye haksızlık yapıldığını söyledi. 

Türkiye’nin Obama döneminde Patriot almak istediğini, ancak Obama tarafından sürekli olarak ‘Hayır’ dendiğini hatırlatan Trump, “Bunun üzerine Rusya’dan S-400 almak zorunda kaldılar. Çünkü Patriot almalarına izin verilmedi. Böyle iş yapılmaz’ diye konuştu. 

Erdoğan’dan F-35 açıklaması: Ortak üreticiyiz, 116 adet alacağız


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın