Ana sayfa Gündem Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BDDK, Fatih Portakal hakkında suç duyurusunda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BDDK, Fatih Portakal hakkında suç duyurusunda bulundu

PAYLAŞ
Fotoğraf: 3 Nisan 2020 tarihli Fox Ana Haber Bülteninden alınmıştır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Fox TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BDDK’nın, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım nedeniyle sunucu Fatih Portakal hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1921 yılında ilan edilen Tekalif-i Milliye emirlerini okumuştu. Portakal, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Tekalifi Milliye hatırlatılıp ‘zor günlerden geçiyoruz’ denilerek mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!”

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımın ardından Fatih Portakal’a, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BDDK tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

BDDK tarafından yapılan açıklamada, söz konusu paylaşımda bankacılık ve finans sistemine yönelik gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadelere yer verildiği ifade edildi.

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun “İtibarın Korunması” başlıklı 74’üncü maddesine atıf yapılan açıklamada, “Gerçeklere aykırı ve dedikodu niteliğindeki ifadelere ilişkin olarak bankalarımızın ve ekonomimizin itibarını zedeleyebilecek veya sektörümüze zarar verebilecek nitelikteki benzer paylaşımlar hakkında bundan sonra da gerekli yasal yollara başvurulacağı tabiidir” ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün yaptığı konuşmada Kurtuluş Savaşı sırasında ilan edilen Tekalif-i Milliye emirlerini okumuş ve “Görüldüğü gibi ülkemiz bir tehdit ile karşılaştığında devlet ve millet el ele vererek tüm imkanları seferber etmektedir. Bugün de yaptığımız budur” demişti.

KİM, NE DEDİ?

Fox TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal’a suç duyurusunda bulunulması sosyal medyada gündem oldu. Söz konusu gelişme hakkında sosyal medyada farklı yorumlar yapıldı.

Gazeteci İsmail Saymaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Portakal hakkında suç duyurusunda bulunulmasını eleştirdi. Saymaz, “Fatih Portakal’ın tweetinde suç yok, eleştiri var, ironi var. İroniye dava açacak hale gelindiyse vay halimize” ifadelerini kullandı.

Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Bloomberg’in haberini alıntılayarak, “Fatih Portakal’ın attığı yalan nasıl da büyüyor. Bloomberg Başkan Erdoğan’ın sözlerini bariz çarpıtmış. Bunlar hep basın özgürlüğü değil mi?” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here