Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Babacan’a: Dava terk edilmez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek’te düzenlenen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirve Toplantısı’nın ardından uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hürriyet’in haberine göre Erdoğan, geçtiğimiz günlerde AK Parti’den istifa ettiğini duyuran ve yeni parti kuracağı iddia edilen Ali Babacan ile yaptığı görüşmenin detaylarını açıkladı:

“Benimle randevu talebi neticesinde bir görüşmesi oldu. ‘Nedir aidiyet duygularınızı kaybetme gerekçeleriniz’ deyince, ‘Ülkedeki ekonomik durumlar’ gibi şeyler söyledi. Kendisiyle birçok şey konuştuk. Birçok insanla görüştüklerini, çeşitli görüşmelerle bazı adımlar attıklarını anlattı. Ben kendisine ‘Parti mi kuracaksınız?’ dedim. ‘Şu anda böyle bir şey düşünmüyoruz ama bir platform olarak çalışıyoruz’ dedi. Dedim ki ‘Ali Bey, eğer senin bu kabineye katkı verme noktasında yaptığınız çalışmalar varsa biz bunlardan istifade ederiz. Malum ben sana partide danışmanlık teklif ettim, kabul etmedin.”

“Dava terk edilmez” diyen Erdoğan, Ali Babacan ile bakanlık yaptığı dönemde faiz konusunda anlaşamadıklarını söyledi. Faizin götürüsünü sürekli olarak Babacan’a söylediğini belirten Erdoğan, “Uyulduğu zaman enflasyon nerelere kadar inmiştir. Faiz 4.6’ya kadar düştü. Enflasyon ise 7 civarındaydı” dedi. 

Babacan AK Parti’den istifa etti: Aklen ve kalben ayrışma yaşadım

Gül’e sitem: ‘Cumhurbaşkanlığı’ndan ayrıldıktan sonra partisine üye dahi olmadı’

Erdoğan, yeni parti çalışmalarında Ali Babacan ile birlikte hareket ettiği iddia edilen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında şu sözleri söyledi:

“Yola çıkarken her şey iyi, güzel ama Cumhurbaşkanlığı makamından ayrıldıktan sonra mensubu olduğu partisine üye dahi olmamıştır.”

‘Bu ümmeti parçalamaya hakkınız yok’

Erdoğan, Babacan’la yaptığı konuşmada ‘Bu ümmeti parçalamaya hakkınız yok’ dediğini aktardı. 

‘Bunlara kırgınlık olmayacak da kime olacak?’

Erdoğan; “Babacan, Davutoğlu ve Gül’e kırgınlığınız var mı?” şeklindeki soruya “Bunlara kırgınlık olmayacak da kime olacak?” diye cevap verdi. 

S-400’ler: ‘Ortak üretim konusunda Rusya ile sıkıntı yok’

S-400’lere de değinen Erdoğan, ortak üretim konusunda Rusya ile herhangi bir sıkıntının olmadığını belirtti.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın