Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın New York Times’daki makalesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York Times’a bir makale kaleme aldı. İşte Erdoğan’ın makalesinden önemli kısımların çevirisi: 

Türkiye ve ABD, uzun yıllar boyunca NATO müttefikliği ve stratejik ortaklık yaptı. Ülkelerimiz Soğuk Savaş sırasında ve sonrasında ortak zorluklara karşı omuz omuza durdu.

Türkiye, gerektiği zaman ABD’nin yardımına koştu. Askerlerimiz Kore’de birlikte kan döktü. Küba füze krizi esnasında topraklarında bulunan Jüpiter füzelerinin kaldırılmasını kabul ederek ABD’nin krizi yatıştırma çabalarını kolaylaştırdı. 11 Eylül saldırılarının ardından Washington, dostlarına ve müttefiklerine kötülüğe karşı savaş için çağrı yaptığında, birliklerimizi oradaki NATO misyonunun gerçekleşmesine yardımcı olmak için Afganistan’a gönderdik.

Ancak ABD, sürekli ve ısrarlı bir şekilde Türk halkının endişelerini anlamamakta ve saygı duymamaktadır. Son yıllarda ortaklığımız anlaşmazlıklar tarafından test edildi.

15 Temmuz 2016’da Türkiye, Pensilvanya’dan yönetilen ve hükümetimin Fethullahçı Terör Örgütü olarak tanımladığı, Fethullah Gülen tarafından yönetilen karanlık bir örgütün üyeleri tarafından saldırıya uğradı. Gülenciler, hükümetime karşı kanlı bir darbe düzenlemeye çalıştı. O gece milyonlarca vatandaşımız, tıpkı Amerikan vatandaşlarının Pearl Harbor ve 11 Eylül saldırılarından sonra yaptığı gibi vatanseverlik duygusuyla sokaklara koştu.

Türk halkı ABD’nin saldırıyı kesin bir dille kınamasını ve Türkiye’nin seçilmiş yönetimine dayanışmasını ifade etmesini bekliyordu. Bu olmadı. ABD’nin tepkisi tatminkar olmaktan uzaktı. Daha da kötüsü, Türkiye’nin ikili anlaşmalar doğrultusunda Fethullah Gülen’in iadesi için yaptığı başvuruda herhangi bir gelişme kaydedilmemiştir.

Bir başka hayal kırıklığı kaynağı da 1984 yılından bu yana binlerce Türk vatandaşının ölümümden sorumlu olan terör örgütü PKK’nın Suriye kolu konumundaki PYD/YPG ile ABD arasındaki ortaklıktır. ABD, Türk makamlarının tahminlerine göre PYD/YPG’ye son yıllarda silah teslim etmek için 5 bin kamyon ve 2 bin kargo uçağı kullandı.

Geçtiğimiz hafta ABD, bir Türk vatandaşı olan Andrew Brunson’un terör örgütüne yardım etmek suçlamasıyla tutuklanmasını gerekçe göstererek Türkiye ile gerginliği tırmandıracak bir dizi adım attı. Başkan Trump’a birçok görüşmelerimizde söylediğim gibi yargı kararına saygı göstermek yerine ABD, birkaç kabine üyeme yaptırım uyguladı ve dost bir ulusa karşı açıkça tehditler yayınladı. Bu kabul edilemez, irrasyonel ve uzun süreli dostluğumuz için son derece zararlıdır.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın