Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kimdir?

Fuat Oktay, 1964 yılında Yozgat’ta dünyaya geldi. Yükseköğrenimini 1985 yılında Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladı. Aynı üniversitede bir süre araştırma görevlisi olarak görev yaptı. 1990 yılında ABD’de bulunan Wayne State Üniversitesi’nde işletme ve imalat mühendisliği alanlarında yüksek lisans öğrenimini gördü. Endüstri Mühendisliği alanındaki doktorasını da burada tamamladı.

ABD’de eğitimini tamamladıktan sonra burada çeşitli şirketlere danışmanlık yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra 2001 krizi sırasında kriz yönetimi alanında uzmanlaştı.

Daha sonra Beykent Üniversitesi’nde Dekan Yardımcısı ve İşletme Bölüm Başkanı olarak görev yaptı.

2008 yılında Türk Hava Yolları’nda çalışmaya başladı. 2008 ile 2013 yılları arasında kurum içerisinde farklı görevlerde (Stratejik Planlama ve İş Geliştirme, Satış Pazarlama, Üretim Planlaması ve Bilgi Teknolojisi) bulundu. Bu sırada Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda Türk-Alman, Türk-İspanyol ve Türk-İngiliz İş Konseyleri’nde yürütme kurulu üyeliği yaptı.

2012 yılında Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı görevine getirildi. Bu görevini 2016 yılına kadar sürdürdü. Bu tarihten sonra ise Başbakanlık Müsteşarlığı görevine getirildi. Bu görevini yürüttüğü sırada aynı zamanda Türk Hava Yolları yönetim kurulu üyeliği ve Türk Telekom yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevlerini de yerine getirdi.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçmesiyle beraber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Temmuz 2018 günü açıkladığı yeni kabinede cumhurbaşkanı yardımcılığına getirildi.

Hakan Çelik, CNN Türk’te Fuat Oktay için şu değerlendirmede bulundu: “Devlet mekanizmasını çok iyi bilen ve çok çalışkan bir isimdir. Başbakan Binali Yıldırım ile yakın çalıştı. Herkesin takdirini kazanmış değerli bir isimdir. Aynı zamanda bir otomobil uzmanıdır.”


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın