Cüneyt Arkın kimdir? Cüneyt Arkın’ın hayatı

Gerçek adı “Fahrettin Cüreklibatur” olan Cüneyt Arkın, 8 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir’de dünyaya geldi. Babası İstiklal Savaşı gazilerinden Hacı Yakup Cüreklibatur, annesi ise Halise Cüreklibatur’dur.

EĞİTİM HAYATI

Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde tamamladı. Mezuniyetinin ardından genel cerrahi, dahiliye ve kadın doğum alanlarında staj yaptı.

Üniversiteden sınıf arkadaşı Güler Mocan’la evlendi. Bu evliliğinden Filiz adında bir kızı dünyaya geldi. 1968 yılında boşandıktan 1 yıl sonra Betül Işıl ile evlendi. Bu evliliğinden ise Murat ve Kaan adında iki oğlu dünyaya geldi.

SİNEMA DÜNYASINA GİRİŞİ

Cüneyt Arkın, Eskişehir Uçak Fabrikası’nda tabip asteğmen olarak askerlik görevini yaptığı sırada, “Şafak Bekçileri” filminin çekimleri için gelen yönetmen Halit Refiğ ile tanıştı. Terhis olduktan sonra bir süre doktorluk yaptı. Üniversiteden hocaları akademik kariyer yapmasını istemişse de Anadolu’nun yolunu tutmuştu o.

1963 yılında Artist dergisinin düzenlediği yarışmada birinci oldu. Kısa bir süre sonra Halit Refiğ’in teklifi ile birlikte sinema kariyeri başladı.

1964 ve 1965 yılında 30 filmde rol aldı. Bu filmlerden bazıları şunlardı: “Aşk ve Kin“, “Gözleri Ömre Bedel“, “Sokakların Kanunu“, “Gurbet Kuşları“, “Şoför Nebahat ve Kızı“, “Dudaktan Kalbe“, “Aşk ve İntikam

Cüneyt Arkın, “İnsanlar Yaşadıkça” filmindeki performansıyla 1969 Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nde “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü“nü kazandı. Bu, onun ilk ödülü olmuştu.

1966 ile 1973 yılları arasında çekilen ve 7 filmden oluşan Malkoçoğlu serisinin ilk 6 filminde “Malkoçoğlu” karakterini canlandırdı. Bu serinin çekimleri sırasında düşerek omurgasını kırdı ve felç geçirdi.

1972 yılında “Kara Murat Fatih’in Fedaisi” filminde rol aldı. 1973 yılında “Battal Gazi Geliyor” filminde “Battal Gazi” karakterini canlandırdı.

1972 Adana Altın Koza Film Festivali‘nde “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” önce Yılmaz Güney‘e verildi, ancak daha sonra gelen baskılar üzerine kendisine verildi. Böylesi bir uygulamaya tepki gösterdi ve ödülü reddetti.

Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Mağlup Edilmeyenler” filmindeki performansıyla 1976 Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nde bir kez daha “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü“nü kazandı.

Kariyeri boyunca farklı tarzlardaki filmlerde rol aldı. 1978 yılında toplumsal konuları işleyen filmlerde de yer aldı. Bunlardan en önemlisi, Tarık Akan ile birlikte başrolleri paylaştığı “Maden” filmiydi.

1979 yılında “Vatandaş Rıza” filminde, hem yönetmenlik yaptı hem de “Rıza” karakterini canlandırdı.

1982 yılında “Dünyayı Kurtaran Adam” adlı filmde “Murat” karakterini canlandırdı.

1980’li yıllarda “Paramparça“, “Öğretmen Kemal“, “Su“, “Son Savaşçı” ve “Damga” gibi filmlerde rol aldı.

1989 yılında yayınlanan “Doktorlar” adlı dizide rol aldı. Bu, rol aldığı ilk televizyon dizisi olmuştu.

2006 yılında Kartal Tibet’in yönetmenliğini yaptığı “Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu” filminde oynadı.

2014 yılında Alper Çağlar’ın yönetmenliğini yaptığı “Panzehir” adlı filmde “Kara Cemal” karakterini canlandırdı.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın