Danilo Zanna kimdir, nereli, nasıl ünlü oldu? Biyografisi

TV8 ekranlarında yayınlanan “MasterChef Türkiye” adlı yemek yarışmasının jürilerinden Danilo Zanna, kimdir? Danilo Zanna nereli, kaç yaşında, nasıl ünlü oldu?

Danilo Zanna kimdir?

15 Nisan 1982 tarihinde İtalya‘nın Toskana bölgesinde bulunan Prato şehrinde dünyaya geldi. Aşçı bir aileye mensup olması, onun gelecekteki kariyerini de şekillendirecekti. Aile restoranlarında aşçılık konusunda bilgisini artıran Danilo Zanna, yükseköğrenimini İtalyan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. 

O dönem aşçı olmak istemediğinden dolayı İtalyan Kültürü ve Edebiyatı bölümünü tercih etmişti. Üniversiteden mezun olduktan sonra Londra’ya giderek akrabalarının restoranında çalıştı. Burada geçirdiği süreç hayatına yeni bir pencere açmış ve aşçılığa tekrardan bağlanmasını sağlamıştı. Bu konuda kendisini geliştirmek isteyen Zanna, ülkesine geri dönerek Gastronomi bölümünde üniversitede eğitim aldı.

Danilo Zanna nasıl ünlü oldu?

Danilo Zanna, oğlu Zeno Tibet ve eşi Tuğçe Demirbilek

Londra’dayken bir Türk arkadaşının daveti üzerine hafta sonu tatili için Türkiye’ye geldi. İlk gün gittiği yemekte Tuğçe Demirbilek de vardı. Bir röportajında, ileride evleneceği Tuğçe Demirbilek’e o akşam aşık olduğunu söylemiştir. Yaklaşık dört yıl süren sevgililik sürecinin ardından 2012 yılında Tuğçe Demirbilek’le hayatını birleştirdi. Bu evliliğinden Zeno Tibet adında bir oğlu dünyaya geldi. 

Çin’e gitmek üzereyken eşinin hamile olduğunu öğrenince İstanbul’da kalmaya karar verdi. Burada kendisine bir restoran açan ünlü şef, İtalyan ve Türk mutfağını harmanladı. O dönem Kanaltürk’te program yapan Derya Baykal’ın restoranına gelmesi ve yemeklerini beğenmesi, televizyon dünyasına adım atmasına vesile olmuştu. 

ATV’de yayınlanan “Zahide ile Yetiş Hayata” adlı programda yer alan Danilo Zanna, bir süre sonra restoranını kapatarak catering işine girdi. 

2014 yılında Planet Mutfak kanalına geçen ünlü şef, burada “İtalyan İşi” adlı yemek programını hazırlayıp sundu. 2015 yılında ATV ekranlarında yayınlanmaya başlayan “Elin Oğlu” programında yer aldı. 

2016 yılından itibaren Wilco van Herpen ile birlikte “Avrupa’dan Anadolu’ya Lezzetler” adlı programın sunuculuğunu yapmaya başladı. İtalyan şef, 2018’in ağustos ayında NTV’de “Lezzetin Yemekleri” programını sunmaya başladı. Program, 2019’un nisan ayına kadar sürdü.

2019’un ağustos ayından itibaren TV8 ekranlarında yayınlanan “MasterChef Türkiye” adlı programda jüri üyesi olarak yer almaya başladı. Danilo Zanna, 2016 yılında vizyona giren “Gülümse” adlı sinema filminde rol aldı. 

Danilo Zanna, sosyal medya platformu İnstagram’da @danilozanna kullanıcı adıyla paylaşımlarda bulunmaktadır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın