Danıştay karar verdi: Bankalar hesap işletim ücreti alamayacak

Danıştay’ın son kararıyla birlikte bankalar artık müşterilerinden “hesap işletim ücreti” adı altında herhangi bir ücret alamayacak. Vatandaşlar, geçmiş 10 yıllık hesap işletim ücretlerinin de iadesini talep edebilecek.

Danıştay, Hesap İşletim Ücreti Yönetmeliği’ni oy birliğiyle iptal etti. Artık vatandaştan hesap işletim ücreti alınmayacak.

Danıştay, kararına gerekçe olarak ise hesap işletim ücretinin niteliğinin açıkça ortaya konulamamasını gösterdi.

Geçmişe dökük hesap işletim ücreti nasıl alınabilir?

Danıştay’ın iptal kararıyla birlikte milyonlarca hesap sahibi, geçmişe dönük 10 yıllık hesap işletim ücretini geri alabilecek.

Habertürk’ün haberine göre, bunun için vatandaşların ilk olarak kesilen hesap işletim dekontlarını bankalarından talep etmeleri gerekmekte. Ardından bankalarına bir dilekçe yazarak ücretlerin iadesini isteyecekler. İade talebi için başka yollara da başvuru yapılabilir. Dilekçe yazmak, noterden ihtarname göndermek ya da iadeli taahhütlü şeklinde talepte bulunmak mümkün.

Red cevabı gelmesi ya da bir cevap gelmemesi halinde söz konusu dekontlarla hesap sahiplerinin yazılı talepte bulunması gerekecek. Bu belgeleri ilçe kaymakamlıklarındaki Tüketici Hakem Heyeti’ne teslim edecekler.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın