Daron Acemoğlu: Türk ekonomisinin yapısal problemleri sürüyor

Massachusetts Institute of Technology (MIT) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Türk ekonomisinin yapısal problemlerinin sürdüğünü söyledi. 

Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Bloomberg TV’de Ali Çağatay’ın sorularını yanıtladı.

“Türkiye ekonomisini nasıl görüyorsunuz” sorunu Acemoğlu şu şekilde cevapladı: “Problemli bir tablo var. Türkiye ekonomisinin yapısal sorunları son 10 senedir var ve bunlar derin sorunlar. Şu anda bunlar bizi daha ileriye gidemeyeceğimiz bir noktaya getirdi. Kolay kolay kalkacak bir durgunluk değil. Bunu aşabilmek için gerçekten radikal sonuçlar getirebilecek reformlar gerek var; hem piyasa konusunda hem de bankacılık konusunda” dedi. 

‘Türkiye ekonomisinin çok daha derin problemleri var’

Bütçe açığı ve cari açığın Türkiye ekonomisinin problemlerinin bir yansıması olduğun belirten Acemoğlu, “Türkiye ekonomisinin çok daha derin problemleri var. Bunlarla karşılaşmadan cari açık ve bütçe açığı ile uğraşarak hiçbir şey yapamayız. Daha derin problemlerin bir bölümü orta vadeli, bir ölümü kısa vadeli. Orta vadeli problemler Türk ekonomisinin kurumsal çökmesiyle ilgili. Yargının kötü duruma gitmesi, yolsuzluğun denetlenmesinin kötü duruma gitmesi, verimliliği artıracak teknolojik adımların atılmaması, iş gücünün kalitesinin artmaması… Bunları çözmek için radikal reformlara ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Verimliliği artırarak büyüme sağlanmasının önemine dikkat çeken Acemoğlu, “Son 10 sene içerisindeki büyümeye bakarsanız verimlilikte bir artış yok. Büyüme, hükümet harcamaları ve kredi ile alınan eşyaların bir sonucu olarak sağlandı. Üretkenliği artıramadığımız için enflasyonlu, cari açıklı, bütçe açıklı bir yere geldik” diye konuştu.

‘Enflasyonu düşürmek için fiyat artışını durdurmaya çalışmak iyi bir yöntem değil’

Bütçe açığını kapatmak için güzel bir stratejinin olmadığını vurgulayan Acemoğlu, bu açık kapanmadığı sürece enflasyon baskınının da devam edeceğinin altını çizdi.

Acemoğlu, enflasyonu düşürmek için fiyat artışını durdurmaya çalışmanın iyi bir yöntem olmadığını belirtti.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın