ahmet davutoğlu

Davutoğlu: Babacan ve Gül’le rekabet içinde değiliz

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni parti kurma çalışmaları yürüten eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile rekabet içinde olmadıklarını söyledi.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, TV5’te yayınlanan ‘Düşünme Vakti’ programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Yeni parti çalışmaları yürüten Babacan ve Gül ile rekabet içinde olmadıklarını belirten Davutoğlu, “Ülkenin meseleleriyle ilgili ne kadar konuşurlarsa Türkiye o kadar çok şey kazanır. Benim tek söyleyebileceğim şey budur. Şu an susarak istifa etme ve içeride kalma vakti değil, konuşma vakti. Bunu AK Parti’nin içinde veya dışında kalma olarak görmemek lazım, bütün topluma açık bir siyasetin başlangıcı olarak görmek lazım” ifadelerini kullandı. 

‘Yüzde 30’ların altına doğru gidecek’

AK Parti’nin oy oranının başbakanlıktan ayrıldığı 2016 yılında yüzde 49 olduğunu hatırlatan Davutoğlu, “Peki şu an AK Parti’nin oyu kaç? Yüzde 35 deniyor. Bazı anketlerde yüzde 32’ye gerilediği söyleniyor. Yani yüzde 40’ın altına indiği kesin. Demek ki 2016’dan bu yana ayrı bir parti kurulmadığı halde yüzde 10-15’lik bir oy AK Parti’den gitmiş. Demek ki ayrılmamakla kan kaybı durmuyor, tedbir alınmaz da durmayacak. Peki beklememiz halinde bir sonraki seçimde AK Parti’nin oyu nereye doğru gideceğini hesap ediyorsunuz? Yüzde 30’ların altına doğru gidecek. Kendini yenilemezse, kendisiyle yüzleşmezse, yolsuzluklarla yüzleşmezse, yolsuzlukları engellemek için şeffaflık yasası çıkarmazsa, siyasi etiğe sahip çıkmazsa, düşünce özgürlüğü ortamını yaymazsa…” ifadelerini kullandı. 

‘Yeni bir partiye ihtiyaç var’

Ekibiyle birlikte Sakarya ve Diyarbakır’da halkın içinde bulunduğunu belirten Davutoğlu, “Halkın ihtiyacı varsa parti kurulur. Var olan partiler tatmin ediyorsa, sırf parti kuralım diye parti kurulmaz. Bir taraftan arkadaşlarımızla manifestoyu oluşturduk bir taraftan da halkın nabzını ölçtük. Bu bir süreç yönetimi. Halkın içindeyiz biz. Halkın içinde akmayan birisi, bir hareket parti kursa da bir yere ulaşamaz. Sonunda bir partiye dönüşecekse, AK Parti nasıl doğal şartlar içinde bir partiye dönüşmüşse, buradan da bir parti çıkar. Yeni bir partiye ve siyasi harekete ihtiyaç var” diye konuştu. 

7 Haziran seçimlerinin ardından yaşanan sürece de değinen Davutoğlu, o dönem kendisini üzen iki gelişmenin olduğunu söyledi ve şöyle devam etti: “MHP Genel Başkanı’na koalisyon için gittiğimde, MHP’nin terörle mücadeleye destek için hükümet kurulmasına destek vereceğini düşünmüştüm. 4 ayrı hükümet teklifime de ‘hayır’ dedi.”


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın