Ana sayfa Gündem Davutoğlu başkanlık sistemini eleştirdi: Çarpık bir sisteme geçildi

Davutoğlu başkanlık sistemini eleştirdi: Çarpık bir sisteme geçildi

PAYLAŞ
ahmet davutoğlu
Fotoğraf: @Ahmet_Davutoglu, Periscope)

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştirdi. Davutoğlu, “Anayasal sistemler kişilere ve kurumlara göre inşa edilmez. Maalesef uyarılarımıza rağmen çarpık bir parlamenter sistemden çarpık bir başkanlık sistemine cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi adı altında geçildi” ifadelerini kullandı. 

“Bu sistemin sıkıntılarını cumhurbaşkanına ilettim”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştiren Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la 2016 yılının Aralık ayında ilgili anayasa reformu Meclis’e sunulduğu sırada 3 saate yakın bir görüşme yaptığını ve bu sistemin doğurabileceği sıkıntıları ilettiğini açıkladı. 

“2,5 ay sonra fark 13 binden 800 bine çıkıyorsa bunun sebebi milletin vicdanından kopuştur”

Davutoğlu, 23 Haziran İstanbul seçim sonuçları hakkında şu ifadeleri kullandı: “13 bin oyla kaybedilen bir seçimdeki fark 2,5 ay sonra 800 bine çıkıyorsa, bunun sebebi milletin vicdanından kopuştur. Biz seçimlerin yenilenmesinin yanlış olacağını söylediğimizde bizi eleştirenler şimdi düşünmek zorunda.”

Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’ndan YSK kararına eleştiri

Davutoğlu, İstanbul seçimleri öncesinde teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın mektubunun okunmasına ilişkin, “Bir seçimde beka kaygısından bahsedip neredeyse bu şekilde düşünmeyen herkesi terörist olarak itham ettikten sonra, diğer seçimde beka kaygısının en büyük tehdit edici odağı olan İmralı ile temasa geçmeye çalışmak veya bunu meşru göstermek milletin vicdanından kopuştur” ifadelerini kullandı. 

‘İnsanların adalete ve hukuk sistemine güveni sarsıldı’

Adaletin son dönemde örselendiğini belirten Davutoğlu, “İnsanların adalete ve hukuk sistemine güveni sarsıldı. Devlete güven ile hukuk sistemine güven birlikte yürür. Eğer insanlar hukuk sistemine güveni kaybetmişlerse oradan çıkış çok zordur. Adalet duygumuzu sarsacak her türlü eyleme karşı ortak tavır alma vaktinin geldiğini düşünüyorum” diye konuştu. 

Davtoğlu, ekonomi yönetimini de eleştirdi: “Yukarıdan bakan, ekipleşmeyi sadece kendisine yakın olan insanların bir yerlere gelmesi olarak gören bir ekonomi yönetim anlayışı ile krizin içinden çıkamayız.”

Davutoğlu’ndan yeni parti açıklaması: Yeni bir vizyona ihtiyacımız var

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here