Davutoğlu duyurdu: Gelecek Partisi resmen kuruldu

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün düzenlenen tanıtım toplantısında genel başkanı olduğu Gelecek Partisi’nin resmen kurulduğunu duyurdu. 

Geçtiğimiz gün İçişleri Bakanlığı’na yasal başvurusu yapılan partinin logosu beş köşeli çınar yaprağı olacak.  

Davutoğlu ve kurucular kurulu üyeleri bugün Ankara’da düzenlenen tanıtım toplantısında bir araya geldi. Davutoğlu’nun partinin ilkelerini anlattığı konuşmasından sonra kurucular kurulunda yer alan 154 kişi tek tek tanıtıldı. 

GELECEK PARTİ KURUCULAR KURULU ÜYELERİ

Kurucular kurulu listesinde AK Parti eski İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, gazeteci Hakan Albayrak, eski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, bir dönem Davutoğlu’nun danışmanlığını da yapan yazar Etyen Mahçupyan, AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, emekli Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, AK Parti eski İstanbul Milletvekili ve Borsa İstanbul eski yöneticisi İbrahim Mustafa Turhan, AK Parti eski Ankara İl Başkanı M. Nedim Yamalı ve Nihal Olçok gibi isimler yer aldı.

‘ORTAK BİR GELECEK İNŞA ETMEYE GELİYORUZ’

Partinin kuruluş çalışmaları sırasında yaşadıkları sıkıntılara değinen Davutoğlu, “Bütün baskılara ve oluşturulmaya çalışılan korku atmosferine rağmen, ülkemize demokratik ve müreffeh bir gelecek ufku çizmek için bir araya geldik” dedi. 

Üç nesil olarak çok sancılar ve acılar yaşadıklarını belirten Davutoğlu, “Geçmişe ağıt yakmaya değil, ortak bir gelecek inşa etmeye geliyoruz. Zamanı geçmiş eski sözleri tekrar etmeye değil, yeni şeyler söyleyeme geliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Devletin asli sorumluluğunun vatandaşlarının onurlu bir hayat sürmelerine zemin oluşturacak siyasi, kültürel ve ekonomik şartları sağlamak olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, “İnsan ve onun temel haklarını ihmal eden veya ikincil konuma indirgeyen hiçbir devlet baki olamaz” diye konuştu. 

Düşünce ve inanç hürriyetine vurgu yapan Davutoğlu, “Düşünce ve inanç hürriyetini kısıtlayarak bireyin özgür iradesini yok etmeye çalışan dini veya seküler her akım ve rejim, insanın zihnen köleleştirilmesine yol açar. Nitekim bunun örneğini de 15 Temmuz’da her türlü cürmü işleyebilecek birer robota dönüşen darbecilerde görmüştük” ifadelerini kullandı. 

‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ’ VURGUSU

Basın özgürlüğünün demokratik bir toplumun temel ihtiyacı olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Bunu yok etmek ve usulsüz metotlarla tekelleşmeye yönelmek, Türkiye’nin zihni kapasitesini daraltmaktır” dedi. 

‘SİYASİ YÖNTEM İLKELERİMİZ KAPSAYICILIKTIR’

Siyasi yöntem ilkelerinin kapsayıcılık olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Etnik, dini ve mezhebi kimlik ayrımlarına dayalı yaklaşımlara karşı toplumun her kesimini ve her bireyini kapsayan bir siyasi anlayışın sözcüsüyüz” diye konuştu. 

‘ANA DİL’ MESAJI

Davutoğlu, bütün kültürel kimliklerin devletçe desteklenmesini savunduklarını belirterek, şöyle devam etti: “Bu bağlamda ana dilin eğitimde ve sosyal hayatta öğretilmesi ve kullanımı, vatandaşlarımızın bu vatana duydukları aidiyet bilincini güçlendirecek, toplumsal barış ve dayanışmamızı tahkim edecektir.”

‘KAYIRMACILIK VE NEPOTİZME MÜSAADE ETMEYECEĞİZ’

Liyakat konusuna da değinen Davutoğlu, “Kamu hizmetine giriş, kalış ve yükselişin kayırmacılık, nepotizm ve farklı çıkarlar sebebiyle aşındırılmasına müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

‘MÜLAKAT SİSTEMİ KALDIRILACAK’

Davutoğlu, kamuya personel alımında ve meslek içi yükselme seçimlerinde mülakat sisteminin kaldırılacağını ve yerine objektif kriterlere dayalı sınavların yapılacağını söyledi. 

GELECEK PARTİSİ’NİN RESMİ TWİTTER HESABINDAN İLK PAYLAŞIM

Gelecek Partisi, resmi Twitter hesabından ilk paylaşımını yaptı. AK Parti, CHP, MHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin resmi Twitter hesaplarının etiketlendiği paylaşımda güneş gözlüklü emoji kullanıldı. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın