ahmet davutoğlu

Davutoğlu, ‘Parti kurmak için paranız var mı?’ sorusunu yanıtladı

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yeniçağ gazetesinden Orhan Uğuroğlu’na konuştu. 

Davutuoğlu, kendisine yöneltilen “Parti kurmak için paranız var mı?” sorusuna şu sözlerle yanıt verdi: “Siyasi Parti para ile kurulmaz, gönül ve fikir biriliği ile kurulur. Cumhuriyet Halk Fıkrası kurulurken parası mı vardı? Demokrat Parti’yi kurarken paraları mı vardı? Muhsin Yazıcıoğlu’nun da parası yoktu. AK Parti’nin, Özal’ın partisi ANAP kurulurken paraları var mıydı?”

‘Ben parti kurmayı çok mu istedim?’

Hedefinin toplumun yüzde 100’ünü fikirleriyle kucaklamak olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Ben parti kurmayı çok mu istedim? Hayır, sadece AK Parti’de teşkilatlarla vatandaşların yaşadığı şikayetleri raporlarla sundum. Aksaklıkları düzeltelim istedim. Yanlışları anlattım defalarca dinlemediler, önlem almadılar” ifadelerini kullandı. 

Davutoğlu, yaptığı gezilerde büyük çoğunluğun partide yenilikten yana olduğunu, istişare süreci başlatılsaydı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte kötü gidişi engelleyebileceğini kaydetti.

İhraç kararını değerlendirdi: ‘Yüreğim yandı’

Eski Başbakan, partiden ihracı istendiğinde yaşadığı ruhsal durumu “Yüreğim yandı, yara açıldı ihraç talebi metnini alınca… İstifa kararı aldım” sözleriyle aktardı. 

‘Kutuplaştırma ile siyaset yapılmamalı’

Anayasa değişikliği ile ortaya çıkan ittifakların partilerin doğal yapısını bozduğunu, siyaseten soğuk savaş dönemine neden olduğunu savunan Davutoğlu, “Benim hedefim siyasette sıcak bahar havası yaratmak. Kutuplaştırma ile siyaset yapılmamalı. İki kutuplu soğuk savaş döneminde bugün Türkiye siyaseti, Türkiye’yi dar boğaza sokuyor. Daralmış siyaseti aşıp ilkeli siyaset tavrı koyacağız. Yeni siyaset dili ile nezaket, zarafet içinde olacağız” diye konuştu. 

‘AK Parti defteri kapandı’

“Bizim için AK Parti defteri kapandı” diyen Davutoğlu, artık kendi doğrularını halka anlatacaklarını ifade etti.

Davutoğlu, Türkiye’de dörtten fazla siyasi eğilim olduğunu ve her eğilimi kucaklayacak şekilde çalıştıklarını söyledi. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın