demet akbağ

Demet Akbağ kimdir?

Demet Akbağ, 1959 yılında Denizli‘de dünyaya geldi. Ailesi, dedesinin görevinden dolayı Denizli’ye yerleşmişti. Sedef ve Kemal adlarında iki de kardeşi bulunmaktadır. Ailesi İstanbul’a taşınınca İstanbul Kız Lisesi‘ne kaydoldu. Fakat anne ve babası 14 yaşındayken boşanınca burayı bırakarak Erenköy Kız Lisesi‘ne geçti.

Demet Akbağ, küçük yaştan itibaren oyunculuk yeteneği ile dikkat çekmişti. Aile içinde sık sık ünlü kişilerin taklitlerini yapıyordu. Henüz sekiz yaşındayken tiyatrocu olmaya karar verdi.[1]

Liseden mezun olduktan sonra oyunculuk konusundaki ilk adımı attı ve İstanbul Belediye Konservatuvarı‘na girdi. Beş senelik konservatuvar eğitimini dört yılda tamamladı.

21 yaşında ilk evliliğini yapan Demet Akbağ, dört yıl süren evliliğinin ardından boşanma kararı aldı. 1986 yılındaki ikinci evliliği de sekiz ay sürdü.

Konservatuvar eğitimini tamamladıktan sonra Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu‘nda amatör olarak oyunculuğa başladı. Gazanfer Özcan, onun oyunculuk yeteneğinden oldukça etkilenir.

Daha sonra Devekuşu Kabare, Dormen Tiyatrosu, Kent Oyuncuları ve Hadi Çaman Yeditepe Oyuncuları gibi tiyatro topluluklarında yer aldı. Bu süreçte Ferhan Şensoy, Zeki Alasya, Metin Akpınar ve Altan Erbulak gibi oyuncularla beraber çalıştı.

ROL ALDIĞI İLK SİNEMA FİLMİ: DAVACI

1986 yılında Kemal Sunal‘ın başrolünde yer aldığı “Davacı” filminde oynadı. Böylece ilk kez bir sinema filminde rol aldı. Aynı yıl “Perihan Abla” adlı televizyon dizisinde oynadı. Buradaki performansıyla 1987 yılında Magazin Gazetecileri Derneği tarafından “Yılın Televizyon Yıldızı” seçildi.

35 yaşında Zafer Çika ile evlendi ve bu evliliğinden Ali adında bir oğlu dünyaya geldi.

1993 yılında “Tersine Dünya” adlı filmde göstermiş olduğu performansla Altın Portakal Film Festivali‘nde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülüne layık görüldü.

BİR DEMET TİYATRO

1995 yılında “Bir Demet Tiyatro” adlı televizyon dizisinde yer aldı. Bu proje, kendi deyimiyle kariyerindeki “en keskin ve en şahane viraj“dı.

1996, 1997 ve 1998 yıllarında Altın Kelebek’teYılın Komedi Sanatçısı” ödülünü kazandı.

VİZONTELE’DEKİ PERFORMANSI ÖDÜL GETİRDİ 

2000 yılında vizyona giren ve Yılmaz Erdoğan‘ın yazıp yönettiği “Vizontele” filminde rol aldı. Buradaki performansıyla 2001 yılındaki Altın Portakal’daEn İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazandı.

Nuri Bilge Ceylan‘ın yönetmenliğini yaptığı ve Altın Palmiye Ödülü’nü kazanan “Kış Uykusu” adlı filmde “Necla” karakterini canlandırdı. Filmde Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Nejat İşler ve Serhat Kılıç gibi oyuncular da yer aldı.

2016 yılında Show TV ekranlarında “Demet Akbağ ile Çok Aramızda” adlı bir program yapmaya başladı. Bu programı 2018 yılına kadar sürdürdü. 

2018 yılında vizyona giren ve kadrosunda Ata Demirer, Tarık Ünlüoğlu, Erkan Can ve Gonca Vuslateri gibi oyuncuların da bulunduğu “Hedefim Sensin” filminde rol aldı. 

Aynı yıl vizyona giren “Görevimiz Tatil” adlı bir başka sinema filminde yer aldı. Murat Şeker’in yönetmenliğini yaptığı filmde Zafer Algöz, Hakan Bilgin, Sarp Akkaya ve Sinan Çalışkanoğlu gibi oyuncular da rol aldı. 

ROL ALDIĞI BAZI SİNEMA FİLMLERİ

Vizontele

Vizontele Tuuba

Organize İşler

Organize İşler 2: Sazan Sarmalı

Kış Uykusu

Eyvah Eyvah

Eyvah Eyvah 2

Eyvah Eyvah 3

Neredesin Firuze

Kurtuluş Son Durak

Hükümet Kadın

Hükümet Kadın 2

ROL ALDIĞI BAZI TELEVİZYON DİZİLERİ

Elveda Rumeli

Sevdaluk

Bir Demet Tiyatro

Ölümsüz Aşk

KAYNAKÇA

[1] Emel Armutçu, Bir Demet Doğallık: Demet Akbağ, Hürriyet gazetesi, 12.09.2004


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın