Ana sayfa Bilgi Merkezi Demet Akbağ kimdir?

Demet Akbağ kimdir?

PAYLAŞ
Demet Akbağ - Kaynak: İnstagram (demetakbag)

Demet Akbağ, 1959 yılında Denizli‘de dünyaya geldi. Ailesi, dedesinin görevinden dolayı Denizli’ye yerleşmişti. Sedef ve Kemal adlarında iki de kardeşi bulunmaktadır. Ailesi İstanbul’a taşınınca İstanbul Kız Lisesi‘ne kaydoldu. Fakat anne ve babası 14 yaşındayken boşanınca burayı bırakarak Erenköy Kız Lisesi‘ne geçti.

Demet Akbağ, küçük yaştan itibaren oyunculuk yeteneği ile dikkat çekmişti. Aile içinde sık sık ünlü kişilerin taklitlerini yapıyordu. Henüz sekiz yaşındayken tiyatrocu olmaya karar verdi.[1]

Liseden mezun olduktan sonra oyunculuk konusundaki ilk adımı attı ve İstanbul Belediye Konservatuvarı‘na girdi. Beş senelik konservatuvar eğitimini dört yılda tamamladı.

21 yaşında ilk evliliğini yapan Demet Akbağ, dört yıl süren evliliğinin ardından boşanma kararı aldı. 1986 yılındaki ikinci evliliği de sekiz ay sürdü.

Konservatuvar eğitimini tamamladıktan sonra Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu‘nda amatör olarak oyunculuğa başladı. Gazanfer Özcan, onun oyunculuk yeteneğinden oldukça etkilenir.

Daha sonra Devekuşu Kabare, Dormen Tiyatrosu, Kent Oyuncuları ve Hadi Çaman Yeditepe Oyuncuları gibi tiyatro topluluklarında yer aldı. Bu süreçte Ferhan Şensoy, Zeki Alasya, Metin Akpınar ve Altan Erbulak gibi oyuncularla beraber çalıştı.

1986 yılında Kemal Sunal‘ın başrolünde yer aldığı “Davacı” filminde oynadı. Böylece ilk kez bir sinema filminde rol aldı. Aynı yıl “Perihan Abla” adlı televizyon dizisinde oynadı. Burada gösterdiği performansıyla 1987 yılında Magazin Gazetecileri Derneği tarafından “Yılın Televizyon Yıldızı” seçildi.

35 yaşında Zafer Çika ile evlendi ve bu evliliğinden Ali adında bir oğlu dünyaya geldi.

1993 yılında “Tersine Dünya” adlı filmde göstermiş olduğu performans ile Altın Portakal Film Festivali‘nde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülüne layık görüldü.

1995 yılında “Bir Demet Tiyatro” adlı televizyon dizisinde yer aldı. Bu proje, kendi deyimiyle kariyerindeki “en keskin ve en şahane viraj“dı.

1996, 1997 ve 1998 yıllarında Altın KelebekYılın Komedi Sanatçısı” ödülünü kazandı.

2000 yılında vizyona giren “Vizontele” filminde rol aldı. Buradaki performansıyla 2001 yılında Altın PortakalEn İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazandı.

ROL ALDIĞI BAZI SİNEMA FİLMLERİ

Vizontele

Vizontele Tuuba

Organize İşler

Organize İşler 2: Sazan Sarmalı

Kış Uykusu

Eyvah Eyvah

Eyvah Eyvah 2

Eyvah Eyvah 3

Neredesin Firuze

Kurtuluş Son Durak

Hükümet Kadın

Hükümet Kadın 2

ROL ALDIĞI BAZI TELEVİZYON DİZİLERİ

Elveda Rumeli

Sevdaluk

Bir Demet Tiyatro

Ölümsüz Aşk

KAYNAKÇA

[1] Emel Armutçu, Bir Demet Doğallık: Demet Akbağ, Hürriyet gazetesi, 12.09.2004

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yazın
Please enter your name here