Ana sayfa Gündem Denizden ve havuzdan koronavirüs bulaşır mı? Bilim Kurulu üyesi yanıtladı

Denizden ve havuzdan koronavirüs bulaşır mı? Bilim Kurulu üyesi yanıtladı

PAYLAŞ

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte tatilcilerin merak ettiği soruların başında “Denizden ve havuzdan koronavirüs bulaşır mı?” sorusu geliyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Şu ana kadar havuz ya da deniz suyu ile bulaştığına dair elimizde bir bilgi yok ama bu demek değildir ki ‘kesinlikle bulaşmaz’. Virüsün nasıl davranacağı belli değil” dedi.

Hürriyet gazetesinden Fulya Soybaş’a konuşan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte virüsün bulaşma hızının da azalabileceğini ifade etti. 

Virüsün her özelliğinin tam olarak bilinmediğine dikkat çeken Özlü, deniz ve havuz suyundan kesinlikle bulaşmaz demenin mümkün olmadığını söyledi. Özlü, “Deniz içinde barındırdığı tuz nedeniyle yine bir nebze olabilir ama havuz için hijyen, temizlik, kaç kişinin aynı ayna girdiği gibi konularda endişelerim var” ifadelerini kullandı.

Sudan virüs bulaşmayacağı düşüncesiyle çok sayıda insanın deniz ve havuzlara gitmesinin tehlikeli olacağını belirten Özlü, “Belki su ile bulaşmaz ama biz birbirimize pekala bulaştırabiliriz. Cümbür cemaat herkesin havuza atladığı bir ortamda, havuzdan çıkarken, güneşlenirken mesafenizi koruyamazsanız size de bulaşır. Diğer insanlarla teması koruyamadığınız her ortam ve her koşul risklidir. Ve bu riski almaya değmez” dedi. 

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer ise denizdeki tuz yoğunluğu ve havuzdaki klordan dolayı virüsün buralarda barınamadığını söyledi. Tezer, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyulması tavsiyesinde bulundu. 

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, katıldığı bir televizyon programında, koronavirüsün deniz ve havuz suyundan geçme ihtimalinin olmadığını söylemişti. 

Yazın tatile gidilir mi? Bilim Kurulu Üyesi Ceyhan yanıtladı

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here