‘Dersim’ tabelasına yürütmeyi durdurma kararı verildi

Tunceli Belediye Meclisi’nin, belediye binasındaki ‘Tunceli’ yazılı tabelanın ‘Dersim’ olarak değiştirilmesi kararı, Erzincan İdare Mahkemesi tarafından durduruldu. 

Kamuoyunda “Komünist Başkan” olarak bilinen Fatih Mehmet Maçoğlu başkanlığında toplanan Tunceli Belediye Meclisi’nde, oy çokluğu ile belediye binasındaki ‘Tunceli’ yazılı tabelanın ‘Dersim’ olarak değiştirilmesi kararı alınmıştı.

İlgili karar onay için valiliğe sunuldu. Valilik, kararın hukuka ve yasal mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Başvurunun gönderildiği Erzincan İdare Mahkemesi ise yürütmenin durdurulması kararı verdi.

Maçoğlu, yaptığı bir açıklamada, valiliğin kararına göre hareket edeceklerini belirtti.

Fatih Mehmet Maçoğlu kimdir?

Bahçeli: Yok hükmündedir, ayaklarımızın altındadır

Karar, alındığı günden itibaren çeşitli tartışmalara yol açtı. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, değişikliğe ilişkin yaptığı açıklamada, “Yok hükmündedir, ayaklarımızın altındadır.” ifadelerini kullandı.

Fox Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu mudur? Dersim denilse ne olur, Tunceli denilse ne olur? Yeni ve gereksiz tartışma konusu daha yaratıldı. Bunca sorun arasında başkan Fatih Maçoğlu yeri miydi? Boşa giden enerji!!!” ifadelerini kullandı.

Twitter’da ‘Dersim Belediyesi’ adı kullanılıyor

31 Mart yerel seçimlerinde Fatih Mehmet Maçoğlu’nun seçilmesinin ardından ‘Dersim Belediyesi’  (@BldDersim) adında yeni bir Twitter hesabı açılmış ve belediyenin çalışmaları hakkında güncel bilgiler bu hesaptan paylaşılmaya başlanmıştı.

Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı ve 24, 25 ve 26. dönem Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Twitter hesabından değişiklik hakkında yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı: “Belediye başkanı, Tunceli için Dersim adını kullanmış. Yerli tohumla vatandaşa organik yiyecek üreten başkanı, milliyetçi bir insanın yapacağı çalışma olarak nitelendirmiştim. Ancak son hareketi yanlış oldu. Tunceli’nin %90’ı Türkmen Alevi’dir. Hatırsa kalsın.” 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın