Devlet Bahçeli Neden Af Önerisi Yaptı?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, Habertürk’te katıldığı programda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yaptığı af çağrısı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İşte Yönter’in açıklamalarından satır başları:

“Sayın Genel Başkanımızın kader mahkumları çerçevesinde yapmış olduğu af çağrısı aslında çok değerlidir. Burada hem bir siyasal tehlikenin, tıkanmanın önlenmesi hem bekamızla ilgili oluşabilecek sakıncaların giderilmesi hem de cezaevi merkezli çakılan bir kıvılcımın topluma ve diğer kesimlere yayılmasının önüne geçmek yatıyor.

Şu anda 235 bin tutuklu ve mahkum ceza evinde bulunuyor. Yaklaşık 435 bin denetimli serbestlik hakkından faydalanan kişi bulunmakta. Cezaevleri tıka basa dolmuş durumda. Bir ranzada 3 vardiya şeklinde uyuyan insanlar var. Sayın Genel Başkanımız bu konudaki tutumunu çok net bir şekilde ifade etti. Çocuk istismarcıları, kadın katilleri, FETÖ’cü ve PKK’lı teröristler gibi buna benzer suç grupları hariç tutulmak üzere kader mahkumlarına af çağrısını yaptı.

Hasbelkader hayatın doğal akışı içinde cezaevine girmiş, ıslah ve terbiye olmuş, pişman olmuş, cezasını çektikten sonra bundan sonra herhangi bir suç işlememe iradesi oluşmuş kişilerin kader mahkumu olduğunu söylememiz mümkündür.

Cezaevlerinde bir birikme var. Terör örgütlerinin geçmişte cezaevlerini nasıl kullandıklarını, cezaevlerinden nasıl militan devşirdiklerini biliyoruz. 2000 yılındaki Hayata Dönüş Operasyonları’nı hatırlayın. Türkiye gerçekten de cezaevi merkezli bir huzursuzluk girdabına savrulmuştu. Sayın Genel Başkanımız 24 Haziran öncesinde böylesi bir ihtimali değerlendirdi.

Af bir ihtiyaç. Biz affın çıkacağına inanıyoruz.”

NE OLMUŞTU?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bundan bir önce önce af çağrısı yapmıştı. Bahçeli, af konusunda iktidarın Ramazan Bayramı öncesinde adım atmasında yarar olduğunu söylemişti.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın