Dışişleri’nden AB’ye yaptırım yanıtı: Kararın 15 Temmuz’da alınması manidar

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) tarafından Türkiye’ye yönelik alınan yaptırım kararına ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. Bakanlık, “Bu kararların, 15 Temmuz hain darbe girişiminin üçüncü yıldönümü gibi Türk halkı için çok önemli bir günde alınmış olması da manidardır” ifadelerini kullandı. 

Bakanlık açıklamasında, alınan kararların, ‘Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon faaliyetlerini sürdürme yönündeki kararlılığını hiçbir şekilde etkilemeyeceği’ vurgulandı. 

Bakanlık, AB’nin daha önceki açıklamalarında olduğu gibi alınan kararda Kıbrıs Türklerinden hiç bahsedilmemesine dikkat çekerek, “Kıbrıs Türkleri yokmuş gibi hareket edilmesi, AB’nin Kıbrıs konusunda ne kadar ön yargılı ve taraflı olduğunu göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, “Bu kararlar Rum/Yunan ikilisinin AB üyeliklerini kendi maksimalist pozisyonları doğrultusunda nasıl suistimal ettiklerinin ve diğer AB ülkelerinin de buna nasıl alet olduklarının en son örneğidir” denildi. 

‘Kıbrıs Cumhuriyeti, bizim ve Kıbrıs Türklerinin gözünde gerçek bir devlet değildir’

Türkiye’nin Kıbrıs meselesi çözülmeden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile deniz yetki alanlarını sınırlandırmak için görüşmelere başlamasının söz konusu olamayacağı belirtilen açıklamada, “Kıbrıs Cumhuriyeti, 1963 yılından beri Kıbrıs Türklerini temsil etmediği için, bizim ve Kıbrıs Türklerinin gözünde gerçek bir devlet değildir” denildi. 

Açıklamada, Kıbrıs meselesinin bugüne kadar çözümsüz kalmasının sebebinin Kıbrıslı Rumların 1963 yılından bu yana Kıbrıs Türklerinin siyasi eşitliğini kabul etmemesi olduğu belirtilerek, “AB’nin bu gerçekleri kabul etmeden, Kıbrıs Türklerini azınlık olarak değil, Kıbrıs Adası’nın ortak sahibi olarak görmeden, Kıbrıs meselesini anlaması ve yapıcı bir katkıda bulunması mümkün değildir” ifadeleri kullanıldı. 

Bakanlık, “Ülkemiz hem kendi haklarını, hem de Kıbrıslı Türklerin haklarını bundan önce olduğu gibi bundan sonra da kararlılıkla korumaya devam edecek, bu yöndeki faaliyetlerini daha da arttıracaktır. Bu hususta Kıbrıs Türklerine verdiği sözleri 26 Nisan 2004’ten beri tutmayan AB’nin bize söyleyeceği bir sözü de yoktur” ifadelerini kullandı. 

Ne olmuştu?

Avrupa Birliği (AB), 15 Temmuz 2019 tarihinde, Türkiye’nin Kıbrıs’taki sondaj çalışmalarını gerekçe göstererek yaptırım kararı aldı. 

Yaptırımların, AB’den aktarılan kaynaklarda kesinti ve AB ile Türkiye arasındaki “Kapsamlı Hava Taşımacılık Anlaşması” müzakerelerinin durdurulmasını kapsadığı belirtildi.

AB, Türkiye’ye yönelik ‘Doğu Akdeniz’ yaptırımını onayladı


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın