Ana sayfa Gündem Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine kayyım atandı

Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine kayyım atandı

PAYLAŞ

İçişleri Bakanlığı; Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden uzaklaştırılarak yerlerine kayyım atandığını açıkladı. 

Üç ilde büyükşehir belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılmasının ardından PKK/KCK terör örgütüne yönelik başlatılan operasyonlarda 418 kişinin gözaltına alındığı ve operasyonların devam ettiği belirtildi. 

Görevden uzaklaştırılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’nın yerine Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün yerine Mustafa Yaman ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe’nin yerine ise Mehmet Emin Bilmez atandı. 

İçişleri Bakanlığı sabah saatlerinde operasyonla ilgili açıklama yaptı. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ‘PKK/KCK terör örgütü ve uzantılarının bazı belediye başkanları aracılığıyla belediye imkanlarını illegal amaçların için kullandığı’ belirtildi. 

Açıklamada, “Belediye başkanı görevlendirmeleriyle belediyelerin sağladığı imkanları kaybeden bölücü terör örgütü ve onun güdümündeki siyasal uzantıları, militan bulma, maddi kaynak temin etme ve kendi tabanını yönlendirmedeki sıkıntıları çözmek adına 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerini kendileri açısından bir fırsat olarak görmüştür” ifadelerine de yer verildi. 

Bakanlık, görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarıyla ilgili kovuşturma ve soruşturmaya konu olan suçlamalarla ilgili de ayrıntılı bilgi verdi. Buna göre Selçuk Mızraklı hakkında bir kovuşturma ve sekiz ayrı soruşturma dosyası bulunduğu, Ahmet Türk hakkında bir kovuşturma ve dört ayrı soruşturma dosyası bulunduğu, Bedia Özgökçe Ertan hakkında ise bir kovuşturma ve altı ayrı soruşturma dosyası bulunduğu kaydedildi. 

Temelli: Bu saldırı Türkiye halkına bir saldırıdır

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, MYK üyeleri ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Temelli, “3 belediye başkanımız görevden alındı. Bu saldırı yalnızca HDP’ye yönelik değildir. Bu saldırı Türkiye halklarına bir saldırıdır. Alınan belediye başkanlıkları Mardin, Diyarbakır ve Van’dır ama saldırı Trabzon’adır, Bursa’yadır, Ankara’yadır, tüm Türkiye’yedir” ifadelerini kullandı. 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: AKP demokrasiyi değil faşizmi seçti 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özer, görevden uzaklaştırmalarla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Büyük çoğunlukla halkın tercih ettiği belediye başkanlarını görevden almak iktidarın kendi varlığını tartışmaya açmasıdır” ifadelerini kullandı. 

Gül: Demokrasimiz için doğru olmamıştır

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, konuya ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Gül, “Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının ‘bu şekilde’ görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır” ifadelerini kullandı. 

Karamollaoğlu: Ne demokrasi ile bağdaşır ne de adaletle

İçişleri Bakanlığınca alınan karara ilişkin bir açıklama da Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’ndan geldi. Karamollaoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Haklarında kesinleşmiş mahkeme kararı bulunmayan kişilerin bu şekilde görevden alınması ne demokrasi ile bağdaşır ne de adaletle” ifadelerini kullandı.

Anayasa’nın 127. maddesine göre, İçişleri Bakanı, görevleri ile ilgili bir suç sebebi ile hakkında soruşturma veya kovuşturma açılan mahalli idari organlarını ve üyelerini geçici bir tedbir olarak uzaklaştırabiliyor. 

Görevden uzaklaştırılan belediye başkanları son seçimlerde ne kadar oy almıştı?

Diyarbakır: Yüzde 63

Mardin: Yüzde 56

Van: Yüzde 54

Diyarbakır’da kayyımın ilk icraatı: Terörle iltisaklı 29 memur görevden uzaklaştırıldı 

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’dan yapılan açıklamada daha önce görevden uzaklaştırılan ve 31 Mart seçimlerinin ardından tekrar göreve getirilen terör örgütleriyle iltisaklı 29 memurun görevden uzaklaştırıldığı belirtildi. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here