Doğal afet nedir, çeşitleri nelerdir? Kısaca

Doğal afet nedir? Doğal afet çeşitleri nelerdir? Türkiye’de en çok görülen doğal afetler nelerdir? İşte kısaca bilgi.

Doğal afet nedir?

Oluşumunda insanın etkisi olmayan can ve mal kaybına sebep olan olaylara doğal afet denir. Doğal afet terimi çoğu zaman diğer afetlerle, çevre sorunlarıyla ve çevre kirliliği terimleriyle karıştırılır. Ancak tanımından ve hatta kelimenin kendisinden de anlaşılacağı üzere doğal bir olay olması ve bu olayın afet yapması gereklidir doğal afet sayılması için. İnsan kaynaklı bazı çevre sorunları da afettir, ancak doğal afet değildir. Kimyasal yada biyolojik savaşlar, nükleer kazalar birer afettir ama doğal oluşumlu değildir.

Fırtına yada sel sonucu çevrenin kirlenmesi doğal bir çevre kirliliğidir. İnsanların atıklarıyla çevreyi kirletmesi beşeri bir çevre kirliliğidir. İnsanın ormanı bilinçli yakması, oluşumunda insanın da etkisi olan bir doğal afettir. Yani bazı doğal afetlerin oluşumunda insanın da etkisini görebiliriz, ama sadece insanın etkisi var ise buna doğal afet diyemeyiz. Ancak insanın bilinçli olarak orman yakması bir doğal afet sayılabiliyor çünkü ormanlar doğaldır. Ancak insanın denizleri kirletmesi doğal afet değildir.

Depremi ele alalım. Depremin oluşumunda insanın etkisi yoktur. Ve deprem sonucu can ve mal kayıpları olduğu için bu bir afettir. Doğa kökenli olduğu için deprem doğal afettir. Ancak bir de doğal olaylar terimi vardır. Aslında doğal afetlerin hepsi doğal birer olaydır. Ama bu doğal olayların bazıları can ve mal kaybına sebep olduğu için afet sayılır ki deprem de böylesi olanlardandır.

Aslında yer yüzünde insan olmasaydı deprem doğal bir olay olarak kalırdı ve doğal afet olmazdı. Çünkü doğal olayların doğal afete dönüşmesinde insanlığın elleri vardır. Depreme karşı son derece dayanıklı yapılar inşa edilmiş olsa ve can ve mal kaybı olmasa deprem sadece doğal olay olarak kalırdı.

Deprem sonrası ortaya çıkan sorunlardan çevre ile ilgili olanlar ise çevre sorunudur. Yani doğal afetler ayrıca çevre sorunlarını ortaya çıkarıyor. Ancak çevre sorunlarının hepsi doğal afetler sonucu oluşmaz. Bazı çevre sorunları beşeri kökenli olabilir ki yerlere çöp atmak buna örnek verilebilir.

Türkiye’de en çok görülen doğal afetler

Türkiye’de deprem en önemli doğal afetlerden biridir. Bir diğeri de sel ve taşkınlardır. Bu iki doğal afet Türkiye’nin en sık görülen doğal afetleridir. Ayrıca can ve mal kayıpları bakımından da bu iki doğal afeti Türkiye’de görülen doğal afetler listesinin başında görebiliriz.

Türkiye’nin sonra gelen önemli doğal afetleri ise orman yangınlarıdır. Bu da Akdeniz ülkesi olan Türkiye için önemli doğal afetlerdendir. İklim değişikliğinin artması ile bu doğal afet her geçen gün artış göstermektedir.

Heyelan ve erozyonda Türkiye’nin doğal afetlerindendir. Heyelan ile erozyon arasında büyük fark vardır ama bu ikisi hep karıştırılır. Heyelan ani oluşan bir doğal afettir. Erozyon ise çok yavaş oluşur ve etkisini uzun yıllar sonra gösterir.

Türkiye’de kuvvetli rüzgarlar en az görülen doğal afetlerdendir. Amerika’da olduğu gibi sık sık fırtına olmaz Türkiye’de. Türkiye’nin bulunduğu coğrafya tayfun ve kasırga isimleriyle anılan kuvvetli rüzgarların görüldüğü bir coğrafya değildir. Bu yüzden kuvvetli rüzgarlar ülkemizde en az görülen doğal afetlerdendir. Bu Türkiye’de rüzgar görülmez anlamına gelmiyor. Bu Türkiye’de rüzgar doğal afet oluşturacak kadar kuvvetli esmiyor anlamına geliyor.

Bunlar dışında tsunami, kaya düşmesi, çamur akıntısı, meteor düşmesi, volkanik patlama gibi doğal afetler Türkiye’de çok görülen afetlerden değildir. Hatta bunlardan bazıları Türkiye’de hiç görülmez.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın