Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri: Dördüncü gemi gönderilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri kapsamında MTA Oruç Reis adlı sismik araştırma gemisinin de bölgeye gönderileceği belirtildi.

Avrupa Birliği (AB), geçtiğimiz gün, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerini gerekçe göstererek yaptırım kararı almıştı.

AB’nin yaptırım kararın ardından Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ‘Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini hiçbir şekilde etkilemeyeceği’ ifade edilmişti. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, MTA Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’e gönderileceğini duyurdu. 

Bakanlığın yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj ve arama faaliyetlerine aynı azim ve kararlılıkla devam edeceği vurgulandı.

Açıklamada, hem Türkiye’nin kıta sahanlığında hem de KKTC’nin Türkiye Petrolleri’ne verdiği ruhsat alanlarında çalışmaların aralıksız sürdürüleceği belirtilerek şunlar denildi: “Arama ve sondaj gemilerimiz bölgedeki bütün operasyonlarını planlandığı şekilde yürütüyor ve yürütmeye devam edecek. Türkiye bölgedeki kaynakları arama üretme ve uluslararası pazarlara iletme kabiliyet ve gücüne sahiptir.”

Fatih, Yavuz ve Barbaros Hayrettin Paşa gemilerinin ardından dördüncü geminin de çalışmalara dahil edildiği kaydedilerek şu ifadeler kullandı: “Ağustos 2017’den bu yana Karadeniz ve Marmara’da sismik araştırmalarını sürdüren MTA Oruç Reis sismik araştırma gemimiz de Marmara’daki çalışmalarının hemen ardından Akdeniz’deki sismik araştırmalarını yapmak üzere bölgeye gönderilecek.”

Türkiye, Doğu Akdeniz’de doğalgaz buldu mu?

AB, Türkiye’ye yönelik ‘Doğu Akdeniz’ yaptırımını onayladı

Çavuşoğlu: Doğu Akdeniz’de araştırma bitti, sondaj başlıyor


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın