Dolar neden yükseliyor? İşte cevabı

Dolar 5,19 TL’nin üzerini gördü. Özellikle de ABD ile yaşanan yaptırım krizinden beri dolar kuru hızlı bir yükselme sürecine girdi. Doların bu hızlı yükselişi konusunda Abdurrahman Yıldırım, Habertürk’te önemli açıklamalarda bulundu. İşte Yıldırım’ın açıklamalarından satır başları: 

– Türk lirası çok aşırı değer kaybetti. Bugün Merkez Bankası’nın açıkladığı reel efektif döviz kuru 76,01 oldu. 2003 yılındaki değeri ise 100. Yani Türk lirası böyle bir değer kaybı yaşıyor.

– Dolar kuru, Türkiye ile ABD arasında yaşanan krizle birlikte bu seviyelere geldi. Kriz öncesi dolar kuru 4,76 seviyesindeydi. Yaptırım kararının ardından yükselmeye başladı. 26 Temmuz’dan bu yana her gün de yükseliyor; hem dolar hem de faiz. Ne zamanki yaptırım açıklandı ve içeriği belli oldu, fırladı.

– Bu hareket Türkiye’yi de sıkıştırıyor. Ekonomi yönetimi de Merkez Bankası da kurun bu seviyelere gelmesini herhalde istemez. Bu durum, Merkez Bankası’nın enflasyonist beklentilerini ve özel sektörün bilançolarını bozuyor. Döviz borcu olanların yükünü müthiş bir şekilde artırıyor. Dolayısıyla Türkiye’yi bu soruna bir anca önce çare bulmaya zorluyor.

– Piyasaların çalışması ve döviz likiditesinin kurumaması lazım; Merkez Bankası’nın yapabileceği şey budur. Fazla yapabileceğimiz bir şey yok.

Dolar nasıl düşer?

– Önümüzdeki dönemde İran’ı da kapsayacak bir şekilde çözüme ulaşılırsa benim kanaatim anında 5’in altını görür. Ama ondan sonra 4,76’nın altına gelmesi biraz zaman alır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın